Zwiększone zapotrzebowanie na coraz lepszej jakości materiały budowlane sprawiło, że Grupa SILIKATY opracowała unowocześnioną wersję bloczka fundamentowego. Obecny produkt jest nie tylko mocniejszy i lżejszy, ale posiada także zoptymalizowany układ drążeń umożliwiający murowanie solidnych ścian fundamentowych. 

Fundamenty i ściany piwniczne, to te konstrukcje budynków, które wymagają użycia wyjątkowo mocnych i trwałych materiałów. Wykonać je można na różne sposoby, czy to wylewając na miejscu fundament monolityczny, czy też murując ściany z gotowych elementów. Drugi sposób jest zdecydowanie szybszy i prostszy, jednak warunkiem koniecznym jest użycie odpowiednich materiałów, które sprawdzą się w trudnych warunkach, utrzymają ciężar całej budowli i wytrzymają nacisk gruntu. Grupa SILIKATY mając na uwadze wszystkie te aspekty wprowadziła do oferty ulepszoną wersję dostępnego dotychczas silikatowego bloczka fundamentowego SILIKAT F25. Dzięki wykorzystaniu przy jego produkcji nowoczesnych technologii docenionych w Niemczech, Holandii czy Szwajcarii uzyskano doskonałe parametry, które pozwalają wznosić ciepłe, ciche i trwałe ściany piwniczne.

Wyważony i wytrzymały
Elementy murowe  oferowane przez Grupę SILIKATY zyskały miano produktów wysoce wytrzymałych i łatwych w zastosowaniu. Najnowszy bloczek fundamentowy  SILIKAT F25 również posiada wszystkie te cechy, dlatego z powodzeniem może być wykorzystywany do wznoszenia ścian stanowiących podstawę całego budynku. Nowa wersja o zmienionym układzie drążeń jest wyjątkowo odporna, o czym świadczy znormalizowana wytrzymałość na ściskanie na poziomie 20/25 N/mm2. Dzięki temu nośność wykonanych przy jego pomocy murów przewyższa tę, która otrzymywana jest podczas zastosowania alternatywnych materiałów. Masa bloczka o wymiarach 500 x 250 x 140 mm to 27 kg, jednak specjalnie wyprofilowane otwory sprawiają, że ciężar ten nie stanowi przeszkody w prowadzeniu prac budowlanych. Zmodyfikowany produkt Grupy SILIKATY jest odpowiednio wyważony, co zapewnia łatwiejsze ustawienie go w murze. Charakter naturalnych surowców wykorzystywanych do produkcji bloczków silikatowych sprawia, że są one całkowicie niepalne, co potwierdza Euroklasa reakcji na ogień A1 oraz klasa odporności ogniowej 240 REI. Z kolei w warunkach niskich temperatur i zawilgocenia, bloczek silikatowy F25 spełnia normę PN-EN 1996-1-1, co sprawia, że może on być stosowany w trudnych warunkach bez wpływu na jego cechy i wytrzymałość.

Optymalne i precyzyjne wymiary
Nowoczesne sposoby wznoszenia budowli, wykorzystują nie tylko materiały o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych, ale również techniki ich montażu eliminujące zagrożenia w postaci mostków cieplnych. Tworzenie zwartych, jednolitych ścian możliwe jest m.in. dzięki zastosowaniu cienkich spoin, które bardzo często stosowane są podczas prac murarskich przy wykorzystaniu bloczków silikatowych. Bloczek fundamentowy SILIKAT F25 znajduje się w klasie odchyłek wymiarowych T2, co zapewnia, że wznoszone przegrody pionowe charakteryzują się wysokim stopniem spójności, na który wpływ ma także gładka faktura powierzchni. Tak przygotowane ściany są podstawą do szybkiego i łatwego wykonania izolacji przeciwwilgociowej, a możliwość stosowania cienkiej spoiny dodatkowo zmniejsza koszty wykorzystania zaprawy. Zaletą wszystkich elementów silikatowych, a także bloczka fundamentowego SILIKAT F25, jest współczynnik przewodzenia ciepła.

W najnowszym produkcie Grupy SILIKATY, wynosi on zaledwie 0,81 W/mK, co sprawia, że fundamenty charakteryzują się wysoką akumulacją cieplną i bezwładnością termiczną – pomieszczenia nie wychładzają się tak szybko, jak przy zastosowaniu innych materiałów.. Dlatego też zbudowana przy ich pomocy piwnica może pełnić rolę nie tylko pomieszczenia gospodarczego, ale również domowego warsztatu, siłowni czy pokoju gier.
Najnowszy bloczek fundamentowy SILIKAT F25 od Grupy SILIKATY może być z powodzeniem wykorzystywany do obarczonego coraz większymi wymogami budownictwa tradycyjnego, a także przy wznoszeniu nowoczesnych obiektów o wysokim stopniu efektywności energetycznej.

Grupa SILIKATY