Jak wynika z raportu przygotowanego przez amerykańską agencję badania rynku Grand View Research, wartość rynku podłóg drewnianych i laminowanych w 2020 roku wyniesie ponad 92 mld dolarów. Postęp technologiczny, który doprowadził do rozwoju nowych, innowacyjnych produktów, a także technik instalacyjnych, zdaje się nie mieć końca. Główną siłą napędową dla rynku podłóg będzie rosnący popyt zarówno w sektorze mieszkaniowym, zwłaszcza na  rynku DIY, jak i komercyjnym.  Dobra koniunktura pobudza także ambicje podmiotów wkraczających na rodzimy rynek.

Popularność podłóg laminowanych wynika z łatwości ich montażu, wytrzymałości, odporności na plamy i łatwej konserwacji. Jeśli dodamy do tego szeroką gamę realistycznych wzorów i kolorów, zwiększających estetykę wnętrz, w których są zainstalowane, otrzymamy podłogę niemal idealną. Wiedzą o tym producenci, którzy rokrocznie oferują nowe rozwiązania. – Rynek paneli laminowanych w Polsce to potężny sektor pokryć podłogowych. Jest na nim bardzo duża konkurencja w standardowych produktach. Dlatego  warto inwestować w artykuły wyjątkowe, jakimi są panele na wysoki połysk – mówi Bartłomiej Czapla, wiceprezes firmy Planko, przedstawiciela marki Falquon na polskim rynku, producenta paneli na wysoki połysk utwardzanych wiązką elektronów. – Mamy na rynku kilku konkurentów, jednak te firmy to wielkie korporacje, które specjalizują się w masowych produktach, a panele na wysoki połysk dołączyli do oferty tylko ze względu na coraz większy popyt, bez dużych inwestycji w ten projekt. Falquon to jedyny producent, który specjalizuje się w produkcji paneli podłogowych na wysoki połysk, dzięki czemu oferuje niespotykaną dotąd jakość – dodaje.

Miarą sukcesu firm działających na polskim rynku jest rosnąca sprzedaż i zdobycie zaufania klientów. – Doświadczyliśmy bardzo dużych wzrostów w 2015 roku. Były miesiące, w których był on kilkusetprocentowy w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku. Zauważamy coraz większe zainteresowanie panelami w połysku. Do tego stopnia, że jeden z producentów przygotowujących nowy reality show, w którym uczestnicy staną do rywalizacji o własne mieszkanie, zaproponował promocję naszych produktów podczas emisji – zdradza Bartłomiej Czapla.

Nowatorskie kampanie promocyjne i reklamowe to tylko część działań podejmowanych przez producentów i dystrybutorów podłóg. By iść z duchem czasu operatorzy wprowadzają innowacyjne rozwiązania. – Bieżący rok przyniesie kilka nowych kolekcji. Jedną z nich jest linia supermatowych paneli z bardzo oryginalną ofertą dekorów – Quadraic – mówi Bartłomiej Czapla. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie panelami, które  czymś się wyróżniają. Klienci dziś nie muszą wybierać między wysoką jakością a atrakcyjnym wyglądem. – Właśnie w  odpowiedzi na ich potrzeby wprowadzamy nietypowe dekory. Quadraic to tradycyjny wzór mozaiki podany w niezwykle nowoczesny i świeży sposób. Podłogi te wyróżnia perfekcyjna optyka, autentyczne struktury i wykończenie wiązką elektronów, czyli zastosowanie najwyższej technologii w zakresie utwardzania lakieru – pointuje Bartłomiej Czapla.