Przy urządzaniu wnętrz, podobnie jak w modzie, bardzo ważne są dodatki. To one podkreślają styl pomieszczenia, nadając mu charakter modern, vintage lub glamour. Zastanawiając się nad urządzeniem naszych czterech kątów warto poświęcić chwilę na wybór odpowiednich detali – na przykład… klamki.

Nie jest prawdą, że nowoczesne wnętrza nie wymagają dodatków. Ascetyczny charakter pomieszczenia wymaga urozmaicenia, jednak w tym przypadku będą to geometryczne przedmioty z tworzyw sztucznych, szkła i aluminium o monochromatycznych barwach. Przyjmuje się, że wnętrza w stylu modern powinny być aranżowane w dwóch, maksymalnie trzech kolorach.

Vintage natomiast, jako styl łączący różne epoki i zestawiający ze sobą przeciwieństwa, w sferze dodatków pozostawia nam całkowitą dowolność. Mogą być to zarówno patchworki wyciągnięte z babcinej szafy, lampy w stylu kolonialnym lub awangardowe rzeźby.

Jednak wnętrzem, które wymaga najwięcej uwagi i ostrożności przy dekorowaniu, jest przestrzeń glamour. Glamour znaczy blask, blichtr, splendor, jednak bardzo łatwo od lekkości, luksusu i bezpretensjonalności przejść w przesadnie ciężkie i zbyt bogate wnętrze. Podczas urządzania więc cechami wyróżniającymi będą nasycone, kontrastujące ze sobą barwy ścian i frontów mebli, różnorodność faktur, ale przede wszystkim – światło. I nie są to tylko wpadające przez okno promienie słoneczne, ale wszystko to, co będzie je odbijało. Wielkie lustra, poduszki wyszywane cekinami, satynowe firanki, ale także drobne paciorki zatrzymujące w sobie promienie słońca sprawiają, że wnętrze nabiera lekkości i kobiecego czaru.

Doskonałym uzupełnieniem tego typu aranżacji, a zarazem oryginalnym elementem dekoracyjnym mogą być klamki. – Klamki można dopasować do wystroju całego pomieszczenia – mówi Tomasz Kowalczyk, ekspert Kuchinox. W stylu nowoczesnym dominują proste modele o geometrycznych kształtach. Klamki w stylu klasycznym są uniwersalne, ponadczasowe, wyróżniają się prostym wzornictwem i przybierają najczęściej odcienie złota lub satyny. Na szczególną uwagę zasługują klamki z elementami dekoracyjnymi z kryształów dedykowane stylowi glamour. Dzięki użyciu takiego materiału możemy obserwować prawdziwy spektakl kolorów za każdym razem, gdy tylko światło słoneczne „muśnie” klamkę. Warto też zwrócić uwagę na bardziej przyziemną korzyść elementów z kryształu: otóż ręka najzwyczajniej nie ślizga się po klamce, jak miałoby to miejsce w przypadku gładkiej faktury.

Dobierając klamkę do naszych drzwi pamiętać należy przede wszystkim o tym, by wraz z drzwiami tworzyła harmonijną całość. Kryształowe i delikatne nie pasują do standardowych, plastikowych lub ciężkich i mosiężnych wrót, wyglądają jednak olśniewająco jako uzupełnienie lekkich, drewnianych drzwi wewnętrznych, kuchennych lub sypialnianych.
 


(fot. Kuchinox) Klamka Paris z delikatnym motywem kryształowym
  
(fot. Kuchinox) Bogato zdobiona kryształami na rękojeści Gloria

Kuchinox PRESS BOX