Ogród zimowy to nie tylko miejsce, w którym można się zrelaksować bez względu na porę roku, ale i sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej domu. W zależności od wybranej lokalizacji, możemy wykorzystać istniejącą już płytę tarasową lub położyć nowy fundament. Najważniejsze, aby był on dopasowany do naszego domu.

Decydując się na budowę ogrodu zimowego, należy dokładnie przemyśleć jego przeznaczenie. Od tego zależą później nasze dalsze kroki. Mając już jednak za sobą budowę praktycznie całego obiektu, trzeba pomyśleć o wykończeniu wnętrza, a jego najistotniejszym elementem jest dobór materiału na posadzkę.

Materiał, który zdecydujemy się użyć projektując nawierzchnię, powinien być trwały, odporny na wilgoć
i praktyczny, czyli łatwy do utrzymania w czystości. Należy uwzględnić przy tym roślinność, dlatego zamiast krzykliwych kolorów i motywów, najlepiej zastosować barwy ziemi i subtelny, delikatny wzór. Ze względów bezpieczeństwa wybierajmy raczej płytki antypoślizgowe – mówi Wojciech Średniawa – projektant firmy Polbruk.

Uwzględniając powyższe czynniki, idealnie przy wykończeniu ogrodu zimowego sprawdzą się m.in. produkty wet-cast z linii TOP marki Polbruk, które są w stanie precyzyjnie odzwierciedlić naturalną, chropowatą fakturę drewna, wgłębienia trawertynu, a nawet nieregularność łupków kamiennych. Wszystko to za sprawą płynnej mieszanki betonowej, która jest w stanie wniknąć we wszystkie zakamarki formy. Produkty wet-cast są także łatwe do utrzymania w czystości oraz charakteryzują się dużą wytrzymałością. Po ułożeniu warto je dodatkowo zaimpregnować, aby były jeszcze bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. W tym celu można wykorzystać Polbruk Efekt, dostępny w dwóch pojemnościach – 2L i 5L.

Jeśli nasz ogród ma być ogrzewany np. podłogowo, także musimy wziąć to pod uwagę przy dobieraniu materiałów nawierzchni, jak i samej konstrukcji pomieszczenia.  Ze względu na rozszerzalność termiczną płyty uzbrojonej w ogrzewanie podłogowe, powinna ona stanowić oddzielny element tarasu, na którym bezpośrednio nie stawiamy profili konstrukcyjnych. Dla uzyskania pełnego komfortu użytkowania ogrzewania podłogowego nie należy pokrywać jej drewnianym parkietem lub panelami, które z natury są dobrymi izolatorami. Lepiej sprawdzą się tu płyty betonowe, kamienne lub ceramiczne, które są lepszymi przewodnikami ciepła – dodaje projektant.

www.polbruk.pl

zobacz dział z ogrodzeniami i projektami nawierzchni