Pierwsza w Polsce szkoła w energoooszczędnej technologii szkieletowej powstanie w Czarnej Wodzie. Inicjatywa firmy STEICO zyskała aprobatę lokalnych władz. Na nowy budynek czekają też uczniowie zespołu szkół ponadgimnazjalnych.
Steico, lider w dziedzinie produkcji ekologicznych materiałów budowlanych, rozpocznie wkrótce budowę szkoły w nowoczesnej technologii drewnianego szkieletu.
– Inicjatywa ta zbiegła się z naszą nową inwestycją w Czarnej Wodzie – wyjaśnia Steffen Zimny, prezes zarządu Steico. – Ponieważ obecny budynek szkoły ponadgimnazjalnej mieści się w bliskiej odległości powstającej nowej fabryki płyt LVL, uznaliśmy, że weźmiemy odpowiedzialność za zapewnienie komfortu nauki uczniom i nauczycielom.
W tym celu powstanie nowy budynek szkoły, położony z dala od fabryki i w bardzo dobrej pod względem komunikacji lokalizacji. Z pomysłu STEICO cieszy się także dyrektor szkoły, mgr Stanisław Sobala.
– Dla nas to krok milowy ku nowoczesności, choć moje doświadczenie sprzed wielu lat wskazuje, że uczyć się można nawet w drewnianych barakach, ale obecnie, gdy na rynku edukacyjnym jest wysoka konkurencja i wręcz walka o ucznia, atut nowoczesnego budynku jest bardzo ważny – mówi dyrektor Sobala.
Zaprojektowania budynku szkoły oraz jej wykonawstwa podjęła się pracownia architektoniczna Rebel Concept. Wzorem dla konstrukcji był budynek biurowca STEICO w Monachium, wzniesiony dwa lata temu.
– Do budowy szkoły w Czarnej Wodzie wykorzystamy niemal wszystkie materiały budowlane z oferty STEICO, w tym ekologiczne płyty izolacyjne, belki dwuteowe. Te ekologiczne produkty powstałe na bazie naturalnego drewna pozwalają na budowę w standardzie energooszczędnym, posiadają też certyfikat Niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego – mówi architekt Krzysztof Droszcz.
Technologia szkieletowa jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy krajach Skandynawskich. W Polsce, dzięki coraz większej świadomości ekologicznej, intensywnie rozwija się w budownictwie indywidualnym, natomiast wciąż jest nowością w projektowaniu budynków użyteczności publicznej. Szkoła w Czarnej Wodzie będzie zatem przedsięwzięciem pionierskim. Prócz bardzo wysokich parametrów technicznych i atutów energooszczędności, największą ciekawostką na skalę kraju będzie czas budowy, który może zmieścić się w trzech miesiącach.
– Nasz ambitny plan przewiduje budowę kompletnego budynku szkoły do końca tego roku – mówi Steffen Zimny. – W tym czasie równolegle trwać będą duże inwestycje w naszej firmie, dzięki którym powstanie nawet 160 nowych miejsc pracy. Potrzebujemy nowych pracowników, więc zależy nam, aby edukacja zawodowa miała miejsce na poziomie gminy, żeby była na wysokim poziomie. My, ze swojej strony, może zapewnić, że nauka odbywać się będzie w bardzo komfortowych warunkach.
Steico