Ocieplenie klimatu zmienia nasze dotychczasowe myślenie o zarządzaniu energią. Coraz mniej będziemy jej bowiem zużywać na ogrzewanie, a coraz więcej na chłodzenie. Aby zapewnić komfort termiczny mieszkańcom i użytkownikom pomieszczeń bez konieczności nadmiernego wykorzystania urządzeń chłodzących należy dobrać odpowiednie szkło przeciwsłoneczne takie, jak SunGuard® SuperNeutral.

Według symulacji naukowych w ciągu najbliższych dekad temperatury na ziemi będą stopniowo rosnąć. Już około 2050 r. średnie roczne temperatury w ujęciu globalnym będą wyższe od obecnych o około 2 st. Celsjusza . W konsekwencji zmieni  się również profil zużycia energii – coraz więcej będziemy jej przeznaczać na chłodzenie, a coraz mniej na ogrzewanie.

Coraz wyraźniejsza jest też strategia polityki energetycznej kraju  i dążenie do stopniowego odejścia od stosowania paliw kopalnych na rzecz energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, bardziej przyjaznych dla środowiska, lecz niestety droższych. Koniecznością staje się więc redukcja zużycia energii.

Chcąc obniżyć koszty eksploatacji budynków jeszcze niedawno staraliśmy się stworzyć w nich jak najlepszą ochronę przed ucieczką ciepła, instalując na ścianach kolejne warstwy styropianu czy wełny mineralnej. Wydaje się jednak, że jesteśmy już blisko osiągnięcia tego celu, a wypromieniowywanie ciepła na zewnątrz budynków ograniczyliśmy w znacznym stopniu. Kolejnym krokiem w zwiększaniu efektywności energetycznej budynków jest obecnie kierunek odwrotny – zabezpieczenie wnętrz przed nadmiarem gorąca płynącego z zewnątrz.

Tradycyjne podejście do obniżania temperatur we wnętrzach polega na przewietrzaniu pomieszczenia, zasłanianiu otworów okiennych i drzwiowych lub montowaniu urządzeń wentylujących i chłodzących. Ten ostatni sposób jest w Polsce  mało popularny i kosztowny. Klimatyzatory, a nawet wentylatory znajdują  zastosowanie  w zdecydowanej mniejszości obiektów w Polsce. Nawet jednak te zamontowane  są często celowo wyłączane ze względu na oszczędności  czy awarie, co dotkliwie odczuwają pracownicy biurowi, uczniowie w szkołach czy goście w restauracjach. By uniknąć podobych problemów w eksploatacji budynku w przyszłości należy więc już w etapie projektowania i budowy odpowiednio wykorzystać zalety i możliwości materiałów budowlanych. Jednym z takich podstawowych materiałów jest szkło przeciwsłoneczne grupy SunGuard SuperNeutral. Latem chroni ono wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się, zimą ogranicza straty ciepła z ogrzewanych pomieszczeń, a jednocześnie gwarantuje dostęp do naturalnego światła i pięknego widoku za oknem.

SunGuard® – chłodniej i taniej
Guardian, czołowy producent szkła architektonicznego, od wielu lat promuje ideę „pasywnego” komfortu termicznego. Dzięki specjalnym powłokom, produkowane m.in. w zakładzie w Częstochowie szkło SunGuard® SuperNeutral zatrzymuje znaczną część energii pochodzącej z promieni słonecznych i  się pomieszczeń. Takie rozwiązanie powoduje, że relatywnie niewielkie inwestycje podczas budowy czy remontu budynku skutkują znacznym obniżeniem zużycia energii w trakcie jego eksploatacji.

Do niedawna szkło SunGuard znajdowało swoje zastosowanie w budownictwie komercyjnym – zwłaszcza w biurowcach i centrach handlowych. Teraz jednak zyskuje na znaczeniu również w budynkach mieszkalnych: zarówno w dużych apartamentowcach (np. warszawska Złota 44 i Cosmopolitan ze szkłem SunGuard® SN 62/34 czy wrocławski SkyTower z SunGuard® SN 70/41), jak i na mniejszych projektach takich jak osiedla wielorodzinne (warszawskie New Hill Park z SunGuard® SN 62/34, 19. Dzielnica z SN 70/41 i Rezydencja Pałacowa z SunGuard® SN 70/37 czy krakowski Lubicz z SunGuard® SN 51/28 lub gdyński Transatlantyk z SN 62/34).    

Dzięki szkłom kontroli słonecznej o dużej neutralności, mieszkańcy i użytkownicy nowoczesnych budynków uzyskują dostęp do naturalnego światła dziennego bez ryzyka zwiększonego nagrzewania się wnętrz w porach letnich i zmniejszonych kosztach ogrzewania zimą. Biorąc pod uwagę postępujące zmiany klimatyczne, tego rodzaju szkło jest więc jedną z najlepszych długofalowych inwestycji w przemyśle budowlanym.

Firma Guardian Częstochowa powstała w 2002 r. i jest jedną z najnowocześniejszych hut szkła na świecie oraz czołowym producentem szkła architektonicznego w Polsce. Przedsiębiorstwo dysponuje najnowszymi technologiami w dziedzinie produkcji szkła i przetwórstwa szkła płaskiego. Zakład produkuje szkło float o grubościach od 3 mm do 12 mm oraz szkło powlekane w oparciu o technikę rozpylania magnetronowego. Guardian Częstochowa zatrudnia ponad 330 osób i jest częścią koncernu Guardian Industries Corp. z siedzibą w USA.


Guardian Częstochowa