Powinna gwarantować komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Ma być solidna i trwała. Musi pasować do aranżacji łazienki. Jaką baterię wannową wybrać? Pytanie to najlepiej zadać jeszcze przed remontem albo w jego początkowej fazie. Niektóre rozwiązania wymagają bowiem wcześniejszego przygotowania.  Kluczową sprawą jest chociażby sposób montażu.


 
Zacznijmy od baterii ściennej, a więc mocowanej tradycyjnie, na ścianie. Przykładem aranżacja w marynarskim stylu, w której do prostokątnej wanny dopasowano baterię ścienną z linii Stratos. Bateria wyposażona jest w regulator ceramiczny, a także automatyczny przełącznik wanna/natrysk z blokadą. Na końcu wylewki znajduje się perlator napowietrzający strumień, dzięki czemu gospodarujemy wodą oszczędniej. Chromowany model zwraca uwagę płaskim uchwytem zestawionym z zaokrąglonym korpusem. Doskonale współgra z biało-granatową kolorystyką, marynistycznymi lampami, okrągłymi lustrami na linach i innymi dodatkami nawiązującymi do morskiej tematyki.

Baterię można idealnie dopasować do stylu wnętrza. Do przykładowej kompozycji retro z wanną na pozłacanych nogach dobrana została bateria ścienna z serii Retro New – ze stylizowanymi pokrętłami i słuchawką przywołującą skojarzenia z dawnym aparatem telefonicznym. Bateria, choć wyglądem nawiązuje do przeszłości, jest bardzo nowoczesna, wyposażona w głowice ceramiczne oraz przełącznik wanna/natrysk.

W łazienkach urządzonych minimalistycznie królują baterie podtynkowe. Charakteryzują się tym, że cały mechanizm wewnętrzny mają ukryty w ścianie, dlatego też decyzję o takim typie montażu należy podjąć, zanim położymy kafelki. W aranżacji z wielkoformatowym oknem zastosowano model podtynkowy Algeo Square. Jego część natynkowa składa się z uchwytu, natrysku punktowego, niewielkiego ceramicznego przełącznika wanna/natrysk i długiej na 19 cm wylewki zakończonej perlatorem. Prosty design, łączący motyw prostokąta z delikatnie opływową linią, sprawia, że połyskująca chromem bateria świetnie wpisuje się w salon kąpielowy z owalną wanną o wąskim rancie. Bateria wyposażona jest w  regulator ceramiczny.

Ciekawym rozwiązaniem jest bateria wielootworowa. Jej poszczególne elementy – wylewkę, uchwyty do regulacji strumienia i temperatury, rączkę natrysku – umieszcza się w osobnych otworach na obrzeżu wanny, obudowie albo na specjalnie zbudowanej półce. W luksusowej aranżacji z białą cegiełką i obrazem zastosowano czterootworową baterię z serii Algeo Square.  Składają się na nią płaska wylewka z perlatorem, uchwyt, nieduży ceramiczny przełącznik woda/natrysk oraz wyciągana rączka natrysku o minimalistycznej formie. Jak poprzedniczki, i ta bateria posiada regulator ceramiczny oraz chromowaną powłokę.

Ostatnia propozycja doskonale nadaje się do ekskluzywnego salonu kąpielowego z wolnostojącą wanną umieszczoną w centralnym punkcie. Bateria jest bardzo efektowna – wolnostojąca, smukła. To model z kolekcji Fiesta. Ma charakterystyczny cienki uchwyt, długą wylewkę i podłużną, metalową rączkę natrysku. Wyposażona jest w 150-centymetrowy wąż natryskowy w oplocie metalowym i podpodłogowy komplet przyłączeniowy. Posiada regulator ceramiczny. Taka koncepcja salonu kąpielowego wymaga starannego zaplanowania, przede wszystkim odpowiedniego poprowadzenia instalacji.

W artykule wykorzystano aranżacje i produkty Ferro.

FERRO 
press box