Czy design jest zarezerwowany dla elit, a wyjątkowe przedmioty pochodzą tylko ze światowych stolic mody? Wręcz przeciwnie – piękne, a jednocześnie praktyczne rzeczy wypełniają również polską rzeczywistość co najmniej od kilkudziesięciu lat.

Inicjatywą służącą zwróceniu uwagi na rodzime wzornictwo jest trwający obecnie w sześciu śląskich miastach Projektowy Czerwiec. Jednym ze sponsorów wydarzenia jest marka Roca.

Przełomowym momentem w historii polskiego wzornictwa był okres PRL-u. Artyści, zmęczeni sztampową sztuką realizmu socjalistycznego, niesieni możliwościami, jakie dawała odwilż, mogli dać upust swoim artystycznym wizjom, bawić się kształtem, fakturą i kolorem. Wyniki ich pracy zachwycają do dziś połączeniem nowoczesności z codziennym zastosowaniem. Fotel 366 Józefa Hierowskiego, krzesła muszelki Teresy Kruszewskiej, serwis do kawy Dorota Lubomira Tomaszewskiego to tylko kilka przykładów wymykających się cenzurze, ciekawych wzorniczo produktów.

Efektem zmian społeczno – kulturowych jest powszechne dziś zainteresowanie designem. Polacy zwracają uwagę na rzeczy ładne i chcą otaczać się na co dzień przedmiotami wyróżniającymi się kształtem albo ciekawym połączeniem kolorów. Podczas aranżacji wnętrz coraz częściej korzystają z pomocy projektantów, ale również samodzielnie szukają modnych i stylowych inspiracji oraz interesują się trendami. Konsumenci chętnie uczestniczą również w wydarzeniach o charakterze edukacyjnym, gdzie mogą dowiedzieć się, jak funkcjonalnie i jednocześnie z wykorzystaniem ciekawych pomysłów, zaaranżować przestrzeń wokół siebie.  Odpowiedzią na takie potrzeby są organizowane licznie również w Polsce targi designu takie jak Wroclove Design, warszawskie Wzory, poznańska Arena Design czy gdański About Design. Śląski Czerwiec Projektowy to kolejna inicjatywa wpisująca się w kalendarz miłośników wzornictwa, pokazującą, że jeśli design to nie tylko Mediolan i Barcelona, ale również: Śląsk.

Śląsk ma potencjał
Wszystkie działania w obrębie Śląskiego Czerwca Projektowego skupiają się na promowaniu szeroko pojętego dobrego wzornictwa, a ich celem jest podniesie świadomości estetycznej Polaków. Lista Obiektów, która powstała w ramach Konkursu SWEET FOCIA Z DOBRYM DESIGNEM, ma przybliżyć mieszkańcom całego Śląska, że wokół nich jest bardzo dużo obiektów zasługujących na uwagę.

Nie musimy sprowadzać designu na Śląsk, ponieważ ten region ma własne przykłady, dobrego światowego wzornictwa. Najlepszym tego dowodem jest lista 38. śląskich obiektów, powstała na potrzeby konkursu organizowanego w ramach Projektowego Czerwca. Chcemy odczarować słowo design i przekonać odbiorców, że wszystko, co piękne, jest również praktyczne. W tym celu zaprezentujemy dyplomy partnerskich uczelni, aby pokazać, że na Śląsku są młodzi twórcy, znający odpowiedzi na problemy architektoniczno – aranżacyjne przestrzeni. Zapraszamy też na warsztaty z projektantami, którzy dostarczą odwiedzającym inspiracji do urządzania własnych wnętrz – o idei wydarzenia opowiada Jan Cegiełka, koordynator Śląskiego Czerwca Projektowego.

Organizatorzy wydarzenia pod hasłem Zjednoczeni designem przygotowali dla uczestników konkursy, wystawy, wykłady, warsztaty, otwarte obrony prac dyplomowych, dni otwarte uczelni oraz szereg imprez towarzyszących takich jak Noc z Designem albo Dobry Tydzień Projektanta. W bogatym programie Śląskiego Czerwca Projektowego każdy znajdzie coś dla siebie; zarówno osoby zajmujące się wzornictwem zawodowo, amatorzy tej tematyki, a także najmłodsi. 

Roca zmienia rzeczywistość
Ideę Projektowego Czerwca wspiera również marka Roca. Jako organizator warsztatów Architekci i Roca dzieciom pragnie edukować i uwrażliwiać młode pokolenie na piękne wzornictwo w najbliższym otoczeniu. To spotkanie ze specjalistami branży projektowania pokaże uczestnikom, w jaki sposób projektuje się otaczającą przestrzeń. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych będzie również możliwość sprawdzenia swoich sił twórczych pod okiem profesjonalistów. Roca jest też współorganizatorem konkursu Sweet Focia z Dobrym Designem, polegającym na zrobieniu sobie zdjęcia z jednym z designerskich obiektów Śląska.

To fantastycznie, że firmy wychodzą naprzeciw lokalnym inicjatywom takim jak Śląski Czerwiec Projektowy. Przykładowo, Roca na co dzień wspiera młodych projektantów i architektów, a poprzez takie wydarzenie może również uwrażliwiać na design mieszkańców Śląska i co ważne, edukować najmłodsze pokolenie. Chcielibyśmy aby ta organizowana po raz pierwszy w tym roku impreza dała początek cyklicznej, corocznie organizowanej promocji najlepszych rozwiązań projektowych. Mamy nadzieję, że inni dostrzegą nasze starania i w kolejnych latach równie chętnie dołączą do nas, wspierając tę inicjatywę. Czego sobie i innym życzymy – podsumowuje dr inż. arch. Katarzyna Rosłon, adiunkt w katedrze Sztuk Pięknych i Użytkowych Politechniki Śląskiej.

Warsztaty Architekci i Roca dzieciom odbędą się 14 czerwca, a prowadzone będą przez pracowników Katedry Sztuk Pięknych i Użytkowych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej oraz firmę Roca.

Konkurs Sweet Focia z Dobrym Designem organizowany jest przez Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz firmę Roca i trwa od 2 do 23 czerwca.

Organizatorami Śląskiego Czerwca Projektowego są: ASP Katowice, ASP Wrocław, Dobroteka w Dobrodzieniu, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Galeria Wnetrz Domar we Wrocławiu, Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn.

Więcej informacji oraz harmonogram wydarzenia na stronie: http://czerwiecprojektowy.pl/

Roca