Na wyspie, przy ścianie, a może pod oknem? Warto dobrze przemyśleć lokalizację zlewozmywaka z baterią kuchenną i wybrać miejsce, w którym będzie najwygodniej z nich korzystać.

Przyjęło się, że najlepiej sprawdza się usytuowanie zlewu i towarzyszącej mu armatury w tak zwanym trójkącie roboczym – w pobliżu lodówki i płyty grzewczej. Chodzi o to, by podczas przygotowywania posiłków nie trzeba było pokonywać zbędnych odległości. I jest w tym sporo racji, choć – jak ze wszystkim – nie należy kurczowo trzymać się schematów. Kuchnia powinna być dopasowana przede wszystkim do nas, naszych potrzeb i przyzwyczajeń.

Strefę zmywania chętnie umieszczamy pod ścianą, w ciągu zabudowy kuchennej. To dobre miejsce, szczególnie gdy chcemy, by obszar ten, typowo roboczy, był mniej widoczny.

W przykładowej aranżacji w radosnym, turkusowym kolorze zlew z baterią niemal znikają na tle białej ściany. Wykorzystano tu model baterii Algeo Square o stonowanym designie, wyposażony w regulator ceramiczny, z wylewką w kształcie litery L. Błyszcząca, chromowana powłoka współgra z frontami mebli na wysoki połysk. Cała kompozycja przywodzi skojarzenia z wakacjami, błękitem morza, słońcem. Dzięki wielkim przeszkleniom kuchnia jakby nie ma ścian – otwiera się nie tylko na salon, ale i na taras, będący przedłużeniem pokoju dziennego.

Aby uprzyjemnić sobie prace kuchenne, warto rozważyć usytuowanie strefy zmywania pod oknem, szczególnie jeśli roztaczają się z niego piękne widoki. Do takiej lokalizacji przeznaczona jest specjalna bateria podokienna – ze składaną obustronnie, obrotową wylewką z blokadą, jak Metalia 57. Wylewkę da się złożyć na bok, bez problemu więc otworzymy skrzydło okienne. Interesująca forma armatury pasuje do kuchni urządzonej w nowoczesnym stylu. Co ważne, producent daje na produkt 7 lat gwarancji.

Nieco inną – przede wszystkim wizualnie – propozycją jest podokienna bateria Toledo, która zwraca uwagę długą, wygiętą, składaną wylewką i charakterystycznym cienkim uchwytem. Oba modele baterii wyposażone zostały w regulator ceramiczny i pokrywa je trwała, chromowana powłoka.

W kuchni z modną wyspą strefę zmywania można ulokować właśnie na niej. Dobrze zaprezentuje się tu efektowna bateria zlewozmywakowa Savona o wysokiej, obrotowej i elastycznej wylewce. Posiada wyciągany natrysk z dwiema funkcjami strumienia. Umieszczona w eksponowanym miejscu, oprócz swej typowo praktycznej roli, stanowi oryginalną dekorację. Dzięki niebanalnemu designowi doskonale wygląda zarówno w towarzystwie motywów industrialnych, jak i elementów z nutą rustykalną czy vintage. W przykładowej stylizacji świetnie harmonizuje z jasnym zlewozmywakiem, drewnianymi powierzchniami i białą cegiełką na ścianie.

Kto woli mniej zwracającą uwagę armaturę, powinien wybrać model Fiesta – delikatniejszy, niższy, o oszczędnej formie, obrotowej wylewce i cienkim uchwycie. To bateria bardzo funkcjonalna, wyposażona w regulator ceramiczny i pokryta chromem. Doskonale współgra ze stylem industrialnym, przede wszystkim z jego ceglanymi, betonowymi, metalowymi powierzchniami, z „warsztatowymi” meblami i „fabrycznymi” lampami.

W artykule wykorzystano aranżacje i produkty marki Ferro.

FERRO  www.ferro.pl
press box