Przez najbliższe 6 miesięcy pasażerowie komunikacji miejskiej we Włocławku będą mogli podróżować niezwykłym, odblaskowym autobusem. To element wspólnej akcji samorządów, organizacji i firm, której celem jest promocja bezpieczeństwa pieszych i kierowców.

Od zmiany kodeksu drogowego, dotyczącej obowiązku noszenia przez pieszych elementów odblaskowych po zmroku minął już ponad rok. Liczne urzędy i firmy rozdały od tego czasu tysiące akcesoriów i kamizelek odblaskowych. Jednak aby zapewnić skuteczność tych działań nie wystarczy posiadanie odblasku – należy go również nosić.

O tym, że nie tylko kierowcy ale również piesi odpowiedzialni są za bezpieczeństwo  na drodze przypomnieli organizatorzy akcji pod hasłem „odblask to nie obciach”, której inauguracja odbyła się 6 listopada we Włocławku. W przedsięwzięcie objęte honorowym patronatem Prezydenta Włocławka, Marka Wojtkowskiego zaangażowali się Dyrektor WORD i Przewodniczący Rady Miasta – Jarosław Chmielewski, włocławska Policja i Straż Miejska, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji i polskie firmy, w tym KOŁO, Anwil Włocławek i BZ WBK.

Organizatorzy zostali wyposażeni w pomysłowe tuby, które służą zobrazowaniu stopnia w jakim element odblaskowy podnosi widoczność pieszego na drodze. W ramach przedsięwzięcia zostaną przeprowadzone prezentacje z wykorzystaniem tych narzędzi. Tuby gościć będą m.in w szkołach, podczas egzaminów na prawo jazdy, na imprezach zbiorowych i w miejscach publicznych. O istocie widoczności na drodze przypomni również odblaskowy autobus, który będzie poruszał się po ulicach Włocławka do końca kwietnia 2016 roku.

„Samo posiadanie odblasku nie wystarczy. Chcemy zmobilizować uczestników akcji do zastanowienia się nad tym czemu służą elementy odblaskowe i zachęcić do ich noszenia. Jeżeli dzięki naszym działaniom uda się uratować choć jedno życie będzie to oznaczać, że było warto” – komentuje pomysłodawca i organizator projektu, Sławomir Piotrowski.
Dla firmy KOŁO przedsięwzięcie jest kontynuacją akcji Widoczny = Bezpieczny, prowadzonej od ponad roku w różnych lokalizacjach w Polsce.

KOŁO
Więcej informacji z firmy KOŁO (press box)