Nowoczesne systemy okuć sprawiają, że nawet bardzo duże okna w salonie dają się otwierać bez wysiłku. Oprócz tego można jeszcze bardziej poprawić ich funkcjonalność. Firma Roto oferuje szereg rozwiązań, które sprawią, że okna i drzwi tarasowe w salonie będą wygodną w obsłudze ozdobą domu.

Salon to miejsce, w którym toczy się życie rodzinne – spędzamy w nim wspólnie czas, podejmujemy gości, urządzamy spotkania towarzyskie i rodzinne przyjęcia. Zwykle zależy nam na tym, aby ta część domu była elegancka i dobrze doświetlona światłem dziennym. Planujemy więc bardzo duże drzwi tarasowe, sięgające od podłogi po sufit, a czasem nawet zajmujące całą ścianę. Takie przeszklenia są nie tylko efektowne, ale także umożliwiają połączenie wnętrza z ogrodem lub tarasem. Decydując się na takie rozwiązanie, powinniśmy zadbać o umiejętne dobranie do nich okuć. Zapewni nam to komfortową obsługę, a jednocześnie swobodne i bezpieczne przejście między salonem
a ogrodem.

Drzwi uchylane i rozwierane
Wciąż bardzo popularne są drzwi tarasowe uchylno-rozwierne, wykonane z drewna i PVC. Jeśli planujemy zakup takich przeszkleń o znacznych gabarytach, musimy się liczyć z tym, że ich skrzydła będą dość ciężkie. Warto od razu pomyśleć o ich wygodnej obsłudze i – nie mniej ważnym – wyglądzie. Zapewni nam to okucie Roto NT Designo. Utrzyma ono skrzydło o masie do 150 kg, a ukryte we wrębie zawiasy przy zamkniętym oknie będą zupełnie niewidoczne. Pozostawią również dostatecznie dużo miejsca, by móc dozbroić okno do klasy antywłamaniowej RC2 włącznie.

W ciepłe dni swobodne korzystanie z tarasu umożliwi nam pozostawienie całkowicie otwartych drzwi. Dobrze jest je wtedy zabezpieczyć przed nagłym, gwałtownym zamknięciem przez silny wiatr. Bezpiecznym sposobem zatrzymania skrzydła w wybranym położeniu jest zamontowanie w klamce hamulca rozwarcia. Wystarczy po otwarciu przekręcić klamkę w dół, a skrzydło zostanie stabilnie zablokowane w wybranej pozycji.

Z kolei zamykanie drzwi tarasowych z zewnątrz po wyjściu do ogrodu zdecydowanie ułatwi nam magnetyczny zatrzask balkonowy. Przymyka on skrzydło dociągnięte do ościeżnicy (uchwytem po zewnętrznej stronie drzwi). Przyciąganie magnesu sprawia, że drzwi nie otworzą się same, nietrudno jednak dostać się z powrotem do środka – wystarczy pchnąć skrzydło. Można na nim polegać, ponieważ praktycznie nie ulega zużyciu podczas eksploatacji i do końca działa niezawodnie.

Ze względu na bezpieczeństwo użytkowania warto zdecydować się również na niski próg z izolacją termiczną Roto BKV Eifel TB. Dzięki temu uzyskamy niemal płaską powierzchnię (zaledwie 2 cm) przy wyjściu na taras. Korzyść jest duża – wygodne, szerokie wyjście bez przeszkód, które jednocześnie zatrzymuje ciepło i chroni przed zimnem, wilgocią i wodą.

   Drzwi przesuwne
Wygodniejsze w obsłudze będą drzwi tarasowe – z profili drewnianych oraz drewniano-aluminiowych – wyposażone w okucia unośno-przesuwne Roto Patio Life. System ten pozwala na zamontowanie skrzydeł o wiele większych niż w drzwiach uchylno-rozwiernych. Jedno takie przesuwne skrzydło może mieć szerokość do 3225 mm, wysokość do 2670 mm i wagę nawet 400 kg. Mimo tego jego obsługa jest lekka i bezproblemowa, ponieważ nie jest ono zawieszone na zawiasach, lecz przesuwa się na wózkach po szynie jezdnej o długości do 6,5 m. Skrzydło takich drzwi nie jest narażone na zatrzaśnięcie w czasie silnego podmuchu wiatru, a po otwarciu nie wchodzi do wnętrza. Dodatkowo, system Patio Life ma funkcję bezpiecznej mikrowentylacji, niewidocznej przy zamkniętym skrzydle, dzięki której dom będzie „oddychał” nawet podczas naszej nieobecności. Drzwi tarasowe są wyposażone w niski próg, odpowiadający wymogom normy dla budownictwa „bez barier”.

Dodatkowe udogodnienia
Mechanizm umożliwiający otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych doskonale uzupełni klamka RotoSwing. Nowoczesny design, łagodnie wygięty i ergonomiczny kształt zapewnią elegancki wygląd i wpasują się w reprezentacyjny charakter salonu. Klamka ta jest dostępna w dwóch wersjach – standardowej i z kluczem.

Roto Frank