Jedni upatrują w niej dodatkowy i niepotrzebny koszt, inni z kolei dostrzegają jej zalety i ważne funkcje, które spełnia. Kiedy należy ją zamontować, jaki materiał sprawdzi się najlepiej? Na te i inne pytania związane z podbitką odpowiada nasz ekspert.

Czy warto?

Podbitka dachowa bywa też nazywana podsufitką dekoracyjną. To niezwykle przydatny element dachu, którego głównym zadaniem jest poprawa jego estetyki i ochrona przed warunkami atmosferycznymi oraz zwierzętami. Jej montaż nie jest obowiązkowy pod warunkiem, że wszelkie drewniane elementy, takie jak krokwie, są estetyczne i odpowiednio zaimpregnowane. – Inwestorzy powinni jednak wiedzieć, że podbitka stanowi też doskonałe zabezpieczenie przed nadmierną utratą ciepła, bo ogranicza swobodny przepływ powietrza do wnętrza dachu. Możemy więc traktować ją jako dodatkową formę izolacji termicznej. Nie wolno również zapominać o funkcji wentylacyjnej, którą zapewniają drobne otwory umieszczane w panelach podsufitki. Gwarantują one odpowiednią i stałą cyrkulację zapobiegając ewentualnym zawilgoceniom w warstwie ociepleniowej – tłumaczy Anna Góral, ekspert marki Galeco, polskiego producenta systemów odprowadzania wody deszczowej.

Jakie pełni funkcje?

Podsufitkę montuje się na okapie na zewnątrz budynku w taki sposób, by przysłaniała elementy konstrukcyjne, takie jak więźba dachowa czy krokwie. Dlaczego warto je zabezpieczyć? Są one bowiem narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak silny wiatr, deszcz, mróz czy intensywne słońce. – Odsłonięte fragmenty są w dużym stopniu podatne na zawilgocenie, co w efekcie może prowadzić do pojawienia się na nich pleśni, grzybów oraz innych uszkodzeń. Rozwiązaniem są więc przeglądy techniczne i staranne zabiegi konserwacyjne, które wymagać będą od nas czasu i sporych nakładów finansowych. Problem związany z konserwacją wyeliminuje montaż podbitki, która osłoni więźbę wraz z krokwiami przed zniszczeniem i pozostawi je w dobrej kondycji na długi okres – radzi Anna Góral. Niekorzystne warunki atmosferyczne to jednak niejedyne zagrożenie, na jakie wystawione są dach i okap. Ten ostatni bywa niekiedy idealnym siedliskiem dla wszelkiego rodzaju owadów i ptaków, które potrafią wykorzystać nawet niewielkie szczeliny i otwory, by uwić sobie w nich gniazda. Ich obecność może, lecz nie musi spowodować uszkodzenie konstrukcji budynku. – Staranne wykonanie montażu połaci dachowej, systemu rynnowego oraz podbitki jest kluczowe, jeżeli chcemy ustrzec się przed tego typu sytuacjami. Dobry dekarz zabezpieczy wszelkie otwory i szczeliny przed dostępem niechcianych gości – zaznacza ekspert Galeco.

Na jaki materiał postawić?

Estetyka projektu to z punktu widzenia wielu inwestorów jeden z najważniejszych aspektów związanych z budową domu. Dużą uwagę przykładają więc do wyboru elementów wykończeniowych, w tym także podbitki dachowej. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, z których każde ma swoje zalety i wady. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem zabudowy okapu była podsufitka z drewna. Jej montaż wymaga specjalistycznych umiejętności oraz odpowiedniego przygotowania wszystkich elementów przez zakład stolarski. Decydując się na ten surowiec, bierzemy na siebie obowiązek okresowego czyszczenia oraz konserwowania drewna. Zyskujemy jednak podbitkę odporną na deformacje o naturalnym i estetycznym wyglądzie. Alternatywą dla tej formy zabudowy okapu jest zyskująca uznanie klientów podbitka z tworzywa sztucznego pvc. Jej niewątpliwą zaletą jest łatwy i szybki montaż, odporność na warunki atmosferyczne i brak konieczności prac konserwacyjnych – argumentuje Anna Góral. Inwestorzy zwracają też uwagę na szeroki wachlarz kolorystyczny, który ułatwia dopasowanie podbitki do dachu i innych elementów budynku, a w efekcie tworzy harmonijną i spójną całość. Okap można również zabudować za pomocą blachy, której używa się do obórki blacharskiej podczas prac dekarskich na dachu. Zadanie to należy powierzyć specjaliście, który w umiejętny sposób zabezpieczy wszystkie elementy dachowe.

Jaki wybrać kolor?

Ze względu na swoje walory estetyczne, podsufitkę należy dobierać kolorystycznie do innych elementów wykończeniowych, np. dachu, orynnowania czy stolarki otworowej. Umiejętnie wyselekcjonowana barwa może podkreślić wygląd i styl budynku. Na rynku dostępna jest szeroka gama farb, bejc i lakierów do drewna, które można zastosować w przypadku podbitki drewnianej. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na zabudowanie okapu materiałem z tworzywa sztucznego, mają równie szeroki wybór, gdyż producenci co roku prześcigają się w nowych rozwiązaniach, starając dopasować swoją ofertę do aktualnych trendów oraz oczekiwań klientów. – Poza kolorem ważny jest jeszcze sam układ listew podbitki. Można montować je zarówno równolegle, prostopadle, jak i ukośnie do ściany budynku, tworząc w ten sposób ciekawe wizualnie zestawienia. Najczęściej jednak stosuje się schemat prostopadły, przy którym wykorzystuje się krótsze panele. Jest on nie tylko łatwiejszy w montażu, ale daje także możliwość optycznego zatuszowania ewentualnych niedoskonałości – objaśnia ekspert marki Galeco.

Galeco