Bateria kuchenna musi być dopasowana do naszych potrzeb, do zlewozmywaka i stylu kuchni. Czasem wybór konkretnego modelu może być determinowany także tym, w jaki sposób poprowadzone są instalacje wodne.

Najprostszy podział baterii kuchennych? Ścienne i stojące. Pierwsze mocowane są do ściany nad zlewem. Drugie, zwane też sztorcowymi, montuje się w otworze na zlewozmywaku lub blacie.

Baterie ścienne wybiera się zazwyczaj, gdy rury instalacji wodnej poprowadzone są powyżej zlewu i nie chcemy – albo nie możemy – tego zmieniać. Jest to nieco bardziej tradycyjne rozwiązanie. Nie znaczy jednak, że gorsze.

Do przykładowej aranżacji ze zlewozmywakiem wpuszczanym w blat z jasnego drewna wybrano elegancką baterię ścienną Algeo – o ułożonym poziomo korpusie delikatnie zwężającym się ku środkowi. To model jednouchwytowy, czyli za pomocą jednej dźwigni regulujemy siłę strumienia i temperaturę wody. Długa na 22 centymetry wylewka posiada funkcję obrotową, co ułatwia zmywanie. Bateria została wyposażona w regulator ceramiczny. Pokrywa ją trwała, chromowana powłoka, współgrająca z połyskującym metalicznie zlewem i długim metalowym relingiem z haczykami do zawieszenia drewnianych łyżek czy lekkich doniczek z ziołami. Model ładnie prezentuje się w aranżacji o białych frontach zabudowy meblowej, na tle białych ścian.

Miękkie linie charakteryzują baterię Padwa. To również model jednouchwytowy, z obrotową wylewką o długości 22 cm. Trwałość baterii zapewniają regulator ceramiczny i chromowana powłoka. Opływowa forma ułatwia utrzymanie urządzenia w czystości.

Dla koneserów, ceniących kompozycje z odwołaniami do przeszłości, interesujący okaże się ekskluzywny model ścienny Retro Now – o dwóch stylizowanych na dawne pokrętłach dla zimnej i ciepłej wody. Ładnie wyprofilowana wylewka ma długość 23 cm. Tradycyjny wygląd baterii po mistrzowsku połączono z nowoczesnością. Bateria wyposażona jest w głowicę ceramiczną, wylewka posiada funkcję obrotową, całość pokryto chromem. Model ten pełni nie tylko funkcję użytkową, lecz także dekoracyjną, wnosząc do aranżacji wyjątkowy klimat.
 

Choć baterie ścienne są wciąż bardzo cenione, we współczesnych kuchniach ogromną popularnością cieszą się baterie stojące, czyli osadzone w otworze na zlewozmywaku lub blacie, montowane do instalacji znajdującej się zwykle poniżej zlewu.

Lugio o eleganckiej, smukłej sylwetce, pięknie prezentuje się na tle ściany pokrytej jasną mozaiką. Współgra zarówno z aranżacją w klasycznym, jak i w nowoczesnym stylu. Bateria została wyposażona w wygodny, cienki uchwyt, regulator ceramiczny i obrotową wylewkę. Pokrywa ją chromowana powłoka.

Modele stojące odznaczają się nowoczesnymi rozwiązaniami i oryginalną formą. Charakteryzująca się futurystycznym designem Toledo posiada na przykład funkcjonalny wyciągany natrysk. Udogodnienie to pozwala na komfortowe zmywanie nawet bardzo dużych naczyń. Umożliwia też napełnienie wiadra czy wazonu bez konieczności wstawiania ich do zlewu. Wylewka jest obrotowa. Bateria wyposażona została w regulator ceramiczny.

Nietuzinkowa Zicco wyróżnia się czarnym kolorem. To bateria o zdecydowanych liniach. Wylewka, korpus, uchwyt oparte są na prostokątnym profilu. Model ten doskonale pasuje do industrialnej aranżacji, stanowiąc jej ciekawe dopełnienie. Bateria została wyposażona w regulator ceramiczny i obrotową wylewkę. Producent daje na produkt 5 lat gwarancji.

Wykorzystano aranżacje i produkty Ferro.

FERRO 
press box