Firma Klimas Wkręt-met, lider produkcji technik zamocowań w Europie Środkowej i Wschodniej, udostępnia pliki CAD/BIM na międzynarodowej platformie BIMobject.com. Na platformie znajdują się pliki z rysunkami wkrętów przeznaczonych do budownictwa drewnianego.

Jednym z najważniejszych dziś aspektów branży budowlanej jest zrównoważony rozwój. Zagadnienie to zostało podzielone na różne sekcje, takie jak właściwości termiczne, izolacja akustyczna, wpływ na środowisko. Aby uzyskać odpowiednie właściwości, wszystkie komponenty w procesie budowlanym muszą być odpowiednio skonfigurowane za pośrednictwem platformy BIM (ang. Building Information Modeling). BIM to internetowa platforma, w której wszystkie informacje dotyczące danego projektu przechowywane są w formie jednego cyfrowego modelu 3D. Model ten pozwala architektom, wykonawcom i instalatorom, czyli wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, przeglądać go oraz wprowadzać ważne dane. Dzięki temu, że informacje są dostępne dla wszystkich i na bieżąco aktualizowane, znacząco spada ryzyko popełnienia błędu w procesie projektowania.

BIM w budownictwie drewnianym

Znajomość BIM ma kluczowe znaczenie dla architektów, inżynierów i innych podmiotów, zaangażowanych w budowę miast przyszłości. Platforma może bowiem łączyć materiały budowlane z biogospodarką o obiegu zamkniętym, prowadząc do bardziej zrównoważonego sektora budowlanego. Jednym z elementów, które mogą przyczynić się do ochrony zasobów środowiskowych, jest nowoczesne budownictwo drewniane. Drzewa posiadają zdolność magazynowania w swoich komórkach węgla przez cały cykl swojego życia, więc wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego sprawia, że budynki, poza warstwą wizualną, stają się pochłaniaczami dwutlenku węgla. Drewno to jedno z najbardziej uniwersalnych materiałów nie tylko w budownictwie. Świetnie nadaje się m.in do technik konstrukcyjnych stosowanych poza placem budowy – na przykład nowoczesnych prefabrykowanych lekkich szkieletów, drewna klejonego i systemów hybrydowych, które mogą być produkowane fabrycznie z dużą dokładnością w celu szybkiego i niezawodnego montażu na miejscu. Obecnie zaawansowane, wysoko przetworzone systemy drewniane mają potencjał, by zmienić oblicze branży budowlanej. Istotnym elementem tego procesu są systemy połączeń konstrukcji, dlatego bardzo mocno angażujemy się w tworzenie rozwiązań technik zamocowań do wszystkich konstrukcji drewnianych, a także w tworzenie narzędzi ułatwiających pracę na każdym etapie budowy. Do takich należą pliki BIM, które udostępniamy – mówi Maciej Strychalski, dyrektor marketingu w Klimas Wkręt-met.

Klimas Wkręt-met gotowy na BIM

Kluczowym elementem każdego budynku są techniki zamocowań – od łączenia konstrukcji, elewacji, stolarki otworowej, po rozwiązania typu zamocowań termo- i hydroizolacji dachów płaskich. Firma Klimas Wkręt-Met, doskonale zdając sobie sprawę z ważnej roli mocowań w procesie budowlanym, udostępnia pliki CAD/BIM. Pierwsze produkty, przeznaczone do budownictwa drewnianego, są już dostępne w jednej z największych bibliotek internetowych BIM: BIMobject.com. Platforma ta zawiera bibliotekę darmowych plików SketchUp, Autodesk, Revit, Vectorworks i ArchiCAD.

– Oferowane przez naszą firmę cyfrowe modele odwzorowują zarówno wizualnie jak i technicznie dostępne w ofercie produkty technik zamocowań – wyjaśnia Maciej Strychalski. – Biblioteki BIM kierujemy przede wszystkim do osób, które chcą przygotować projekt w najwyższym stopniu szczegółowości. Dla osób przygotowujących projekty o mniejszym stopniu szczegółowości przygotowaliśmy modele uproszczone. W modelach znajdują się szczegółowe informacje o produktach, które mogą pomóc w procesie przygotowywania branżowych projektów.

W bibliotece zamieszczone zostały rysunki produktów, przeznaczonych do budownictwa drewnianego. Wkręty cechuje przede wszystkim możliwość przenoszenia większych obciążeń, komfort i szybkość mocowania, zwiększanie sztywności mocowanych elementów i w końcu umożliwianie korekty w przypadku wadliwego montażu, czyli wykręcenia i ponownego wkręcenia. Aby spełnić wymagania klientów, producent poddaje wszystkie rodzaje oferowanych zamocowań szczegółowym testom i badaniom, co pozwala mieć pewność, że każde z nich charakteryzuje się najwyższą jakością. Posiadanie własnego laboratorium i rozbudowanego działu kontroli jakości w Klimas Wkręt-met, gwarantuje produkt, który zapewnia bezpieczne i trwałe połączenie konstrukcji drewnianych. Potwierdzeniem deklaracji Klimas Wkręt-met o jakości produktów jest  Europejska Aprobata Techniczna (ETA).

Techniki zamocowań na BIMobject.com

Dynamicznie rosnące wykorzystanie danych i oprogramowania w procesach produkcji, dystrybucji i sprzedaży, zdecydowanie nabiera znaczenia. Kolejne generacje wchodzące na rynek pracy są pokoleniami technologicznymi, które nawet podczas codziennych czynności korzystają z aplikacji internetowych. To również powód, dla którego inwestycje w technologie i cyfryzacja procesów mogą być sposobem na wyprzedzenie konkurencji i realizację ponadprzeciętnych wzrostów. Technologia BIM zyskuje więc na znaczeniu. Zmienia kierunek decyzji zakupowych, zmuszając producentów do przemyślenia swojej taktyki. Ponieważ światowa populacja i zasoby budowlane rosną w zatrważającym tempie, coraz więcej rządów wydaje nakaz stosowania technologii BIM. Architekci, inżynierowie czy projektanci wnętrz już dzisiaj poszukują i oczekują miejsca, w którym znajdą obiekty BIM konkretnych producentów do wykorzystania w swoich projektach. BIMobject Cloud to oprogramowanie internetowe opracowane przez BIMobject, które umożliwia producentom produktów budowlanych publikowanie obiektów BIM i innych. Można je przeglądać www.bimobject.com, a zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z możliwości wyszukiwania i bezpłatnego pobierania obiektów BIM oraz innych treści z platformy.
– Działamy według założeń Przemysłu 4.0, co daje nam możliwość szybkiego dostosowania się do potrzeb rynku. Globalnym wyzwaniem jest ujednolicenie pod względem cyfryzacji całego łańcucha dostaw, a technologia jest dzisiaj najlepszym narzędziem, które pozwoli na utrzymanie dynamiki rozwoju w poszczególnych sektorach budownictwa – zauważa nasz rozmówca. – Skupiamy się na realizacji naszego celu, którym jest zdobywanie nowych rynków, ale też wzmacnianie świadomości marki na rynkach, na których jesteśmy obecni. Dzięki naszej obecności na platformie BIMobject możemy dotrzeć do większej liczby architektów i projektantów wnętrz, którzy szukają inspiracji lub praktycznych informacji o produktach oraz obiektów do swoich projektów. Zapewnienie im dostępu do naszych produktów i możliwość dodawania przez nich obiektów do swoich projektów to dla nas ogromna korzyść, w postaci zwiększania świadomości naszej marki w środowisku architektów – podsumowuje.

KLIMAS WKRĘT-MET