Technologia zmienia nasze zwyczaje, podejście do rozrywki oraz sposób prowadzenia biznesu. Każdego dnia innowacyjne produkty wpływają na to, jak się uczymy, w jaki sposób sprzedajemy, kupujemy czy nawet komunikujemy się ze sobą. Wszystko wskazuje na to, że rewolucja dosięgła również obrót nieruchomościami, ponieważ wchodzimy w nową erę prezentacji – innowacyjnych i stawiających obserwatora w centrum naszej oferty.

Nowa era prezentacji mieszkań

Tego typu prezentacje są możliwe dzięki połączeniu specjalnych gogli z prostej konstrukcji oraz obrazu wyświetlanego na naszym smartfonie. Cała magia polega na tym, że po włożeniu telefonu do gogli i przyłożeniu ich do oczu mamy wrażenie jakbyśmy patrzyli na coś, co rzeczywiście znajduje się przed nami, choć tak naprawdę są to obrazy wyświetlone na ekranie telefonu.  Technologia ta wykorzystuje czujniki w naszym telefonie i dzięki temu obracając telefon w różne strony, zmieniamy kadr jaki widzimy na wyświetlaczu. Zupełnie jakbyśmy znajdowali się w jakimś pomieszczeniu – jeżeli chcemy zobaczyć co znajduje się za naszymi plecami, to musimy się obrócić.
 

Atuty tej innowacji zostały wykorzystane w projekcie NieruchomościVR, który wydaje się być dużą szansą dla deweloperów oraz pośredników. Można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie na tego typu nowatorskie działania cała branża czekała już długie lata. Przede wszystkim daje ona możliwość oglądania komputerowych projektów pomieszczeń „od środka”, tak jakbyśmy przenieśli się do tego wirtualnego obrazu i oglądali mieszkanie, które w rzeczywistości nie zostało jeszcze wybudowane.

Odpowiednio zaprojektowane pomieszczenie możemy oglądać w skali 1:1. Po co więc opisywać rozkład pomieszczeń czy mówić o możliwych aranżacjach mieszkania, gdy możemy je pokazać w sposób tak realistyczny, jakbyśmy oprowadzali kogoś po prawdziwym mieszkaniu.

Alternatywa dla dni otwartych

Dużą zaletą wirtualnych prezentacji pomieszczeń jest ich uniwersalność – możemy je przeprowadzać dosłownie wszędzie, co więcej każdy zainteresowany może sam obejrzeć dane mieszkanie lub inwestycję w wirtualny sposób (na swoim telefonie), nie wychodząc ze swojego domu. Dzięki temu projekt ten staje się swego rodzaju wirtualnym ekwiwalentem dni otwartych organizowanych przez deweloperów.

Dni otwarte są ciekawym sposobem na zainteresowanie ludzi swoją ofertą, jednak mają one pewne ograniczenia: sztywna data organizowania i konieczny dojazd na miejsce. Ogólnie rzecz biorąc, wiele osób może nie mieć czasu i sposobności, by zwiedzić mieszkanie w podanym terminie. NieruchomościVR pozwalają na stworzenie „wirtualnych dni otwartych”, w indywidualnej aplikacji mobilnej, dostępnych o każdej porze i dla każdego. Potrzebne jest do tego wykonanie zdjęć sferycznych istniejących pomieszczeń. Zdjęcia można wzbogacić o opis czytany przez wirtualnego przewodnika, by przekazać zainteresowanym jak najwięcej informacji o oglądanym obiekcie. Osoba, która po obejrzeniu prezentacji zainteresuje się ofertą, będzie miała możliwość skontaktowania się z deweloperem/pośrednikiem w celu uzyskania wszystkich potrzebnych informacji lub umówienia się na spotkanie.

Taka forma przedstawienia oferty może być również bardzo ciekawym dodatkiem dla osób, które wahają się nad wyborem mieszkania lub domu. Taki zakup jest przecież bardzo ważną decyzją w naszym życiu, dlatego przed jej podjęciem chcemy poznać opinie bliskich. Oczywiście nie będziemy przyjeżdżać do oferowanej nieruchomości z wszystkimi przyjaciółmi i krewnymi, ale dzięki tej aplikacji możemy dokładnie zaprezentować znajomym nasze przyszłe cztery kąty i zapytać ich o zdanie na ten temat oraz pomóc sobie w podjęciu decyzji.

Są to jedne z wielu aspektów, które czynią projekt NieruchomościVR cennym narzędziem dla deweloperów. Jak mówi jeden z twórców firmy Ventio.pl, odpowiedzialnej za jego wdrażanie:

„ Wirtualna rzeczywistość to technologia przyszłości. W niedługim czasie będziemy mogli obserwować jej ogromny rozwój na wielu płaszczyznach. Rozwijać się będzie sprzęt, treści tworzone pod tę technologię będą coraz doskonalsze, aż wkrótce wirtualna rzeczywistość stanie się naturalnym uzupełnieniem naszych zakupów, edukacji czy też rozrywki. Swoje działania, w pierwszej kolejności, skierowaliśmy ku branży nieruchomości tworząc projekt nieruchomoscivr.com, pod którym rozwijamy dedykowane aplikacje mobilne oraz indywidualne rozwiązania dla firm z tej branży (…)”
     

Nie ulega wątpliwości, że tego typu multimedialne prezentacje są przyszłością rynku nieruchomości. Trudno uwierzyć, że połączenie tekturowych gogli z możliwościami zwykłego smartfona może przynieść taki efekt. Na tym też powinna bazować technologia – dawać najlepszy rezultat dzięki podstawowym, dostępnym dla każdego człowieka, urządzeniom.

 
emmerson.pl