O technologicznej doskonałości i uniwersalności produktów świadczy możliwość ich zastosowania w  najbardziej wymagających realizacjach. Do takich właśnie należało przygotowanie posadzek i montaż wykładzin w klubie GetGym w Lublinie.  Przekonajmy się, jak wysoko inwestor postawił poprzeczkę przed wykonawcami i produktami chemii podłogowej.

GetGym to nowoczesne studio fitness i siłownia, w jednej z galerii handlowych Lublina. Dziś kompleks cieszy miłośników zdrowego trybu życia, jednak jeszcze kilka miesięcy temu stanowił nie lada wyzwanie dla ekip budowlanych i remontowych. – Nasza praca była bardzo wymagająca między innymi dlatego, że musieliśmy działać w żywym obiekcie, otwartej, intensywnie uczęszczanej galerii – mówi Janusz Wsół, właściciel firmy Joka, specjalizującej się w montażu podłóg obiektowych i sportowych. –  Pracowaliśmy na dużej powierzchni – ponad 1300 m kw., jednocześnie z ekipami rozprowadzającymi instalacje elektryczne, oświetleniowe i wodno-kanalizacyjne. Musieliśmy narzucić sobie bardzo duży reżim, by sprostać takiemu wyzwaniu – dodaje wykonawca. Specyfika i przeznaczenie obiektu były próbą sił dla wykonawców i użytych produktów.

Posadzka w różnych miejscach przeznaczenia musiała mieć inne właściwości. W miejscu gdzie stosuje się „wolne” ciężary potrzebna była duża wytrzymałość masy poziomującej zapewniająca odporność na znaczne obciążenia dynamiczne, upadające sztangi itp. – W GetGym układaliśmy ją na betonach i jastrychach, których wilgotność przekraczała niekiedy 5-6 %. W dwóch szatniach pojawiła się konieczność zastosowania dobrych żywic odcinających wilgoć. Postawiliśmy także na sprawdzoną w obiektach sportowych, dwuskładnikową, samopoziomującą masę szpachlową na bazie poliuretanowej UZIN KR 410 – mówi Janusz Wsół. Produkt ten może być stosowany w dowolnym zakresie grubości warstw. – Masa cechuje się bardzo dużą wytrzymałością i elastycznością. Polecamy ją szczególnie pod wykładziny elastyczne – dodaje Stanisław Gawliczek z firmy UZIN. Ponieważ jastrychy w kilku miejscach wymagały naprawy, użyto niskozapachowej, płynnej żywicy UZIN KR 516. – Do odcięcia gruntu użyliśmy membrany uszczelniającej na bazie żywicy epoksydowej UZIN PE 480. Następnie posiłkowaliśmy się gruntem błyskawicznym UZIN PE 280, który zapewnia idealną przyczepność na szczelnych podłożach – mówi Janusz Wsół.

Samo przygotowanie podłoża było bardzo trudne i wymagało dużej wiedzy technicznej oraz sprzętu do szlifowania i wyrównywania podłoża. – Wykorzystaliśmy przy tym całe spektrum produktów marki WOLFF. Między innymi tarcze ścierne do szlifierek K16, K24 i K40, tarcze Ninja – wylicza Janusz Wsół. 

Warstwa wyrównująca w znacznej części obiektu wynosiła 2 cm. Należało  użyć masy, która w krótkim czasie uzyska wilgotność umożliwiającą bezpieczne układanie wykładzin. – Do grubszych podłoży stosowaliśmy masę o bardzo dużej wytrzymałości UZIN NC 170 Level Star. Mieszaliśmy ją ze specjalnie sprowadzonym, płukanym piaskiem kwarcowym o odpowiedniej granulacji. Wyrównywaliśmy tym sposobem posadzkę nawet do grubości 3,5 cm, żeby zrównać się z poziomem, gdzie była wykładzina czy gumy do fitnessu – zdradza wykonawca. Dodatkową trudnością była częściowo przygotowana powierzchnia przez wcześniejszych najemców. Na ok. 200 m kw. były płytki ceramiczne, a w kolejnym wnętrzu zupełnie inna posadzka. – Wyrównanie powierzchni pod specjalne gumy ciężarów i materiały pod sprzęty fitness, zalanie floorboksów, przygotowanie powierzchni pod wykładziny, wszystko to było na każdym etapie pracy dokładnie sprawdzane przez inwestora – mówi Janusz Wsół.

Prace podłogowe w studiu GetGym trwały miesiąc, a montaż wykładzin zaledwie 9 dni. – Mimo rekordowo krótkiego czasu, wszystko musiało być przygotowane bez zastrzeżeń. By mieć gwarancję najwyższej jakości i niezawodności produktów, sięgnęliśmy po sprawdzone preparaty UZINa – mówi Janusz Wsół.

Kleje do wykładzin, które są wykorzystywane w tego rodzaju obiektach, muszą być bardzo elastyczne. – Są to miejsca intensywnie użytkowane, więc materiały zastosowane do realizacji muszą się charakteryzować najwyższymi parametrami zdolnymi przenieść duże dynamiczne obciążenia – mówi Stanisław Gawliczek. W studiu zamontowano wykładziny dywanowe i PCV w szatniach, na korytarzach, ciągach komunikacyjnych i biurach oraz wykładziny sportowe i gumy pod ciężary w części do ćwiczeń. Wykorzystano najnowszej generacji, ekonomiczny i ekologiczny klej UZIN KE 2000 S do wykładzin dywanowych ze spodem PCV oraz neoprenowy klej o dużej sile klejenia – UZIN GN 222.

– Przy tej realizacji użyliśmy wyłącznie palety produktów UZIN. Od chemii budowlanej, przez narządzie do montażu WOLFF, po produkty RZ do czyszczenia i wstępnego zabezpieczenia na pierwszy okres użytkowania – mówi wykonawca. – Choć mieliśmy propozycję od wielu firm zdecydowaliśmy się właśnie na produkty UZINa, z uwagi na to, że oferuje najwyższej jakości, kompleksowe rozwiązania. Praca mogła przebiegać tak sprawnie, wyłącznie dlatego, że mieliśmy perfekcyjną współpracę logistyczną z działem handlowym. Zgłaszaliśmy zapotrzebowanie i było ono realizowane w ciągu kilku godzin. Dzięki temu uniknęliśmy przestojów, a naszą pracę docenił nie tylko generalny wykonawca, ale także ekspert z firmy wykładzinowej – podsumowuje Janusz Wsół.

UZIN