Zamontowanie w łazience ciężkich, a niekiedy nawet drobnych elementów może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie, jeśli ściana, do której chcemy je przymocować pokryta jest kafelkami.

Pół biedy, jeśli miejsce montażu wypada akurat na fudze, wtedy możemy zaryzykować wywiercenie dziury pod kołki. Co jednak, kiedy jest to niemożliwe i istnieje duże ryzyko uszkodzenia ceramicznej okładziny? Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven radzi, jak w prosty i bezpieczny sposób zamocować wyposażenie łazienki.


 Bezpieczne mocowanie w delikatnych miejscach

Wywiercenie otworu montażowego w kafelkach jest zazwyczaj problematyczne. Bez względu na to, jak jesteśmy ostrożni, zawsze ryzykujemy wystąpienie pęknięć, odprysków czy innego rodzaju uszkodzeń powierzchni, które znacznie obniżą estetykę ściany łazienkowej. Dlatego też, przystępując do instalacji nowych elementów w urządzonej już łazience, warto rozważyć użycie odpowiedniego kleju, który znacznie ułatwi  wykonanie tego typu prac. Tylko jaki klej wybrać, aby przymocowana półka, lustro czy wieszak trzymały się mocno przez długi czas, a jednocześnie użyty preparat nie uszkodził klejonej powierzchni?

Z pomocą przychodzi nam klej Mamut Glue firmy Den Braven. Jest to jednoskładnikowy, trwale elastyczny preparat stworzony na bazie MS Polimeru, który dzięki swojej wyjątkowej sile (aż 22 kg na centymetr kwadratowy) doskonale sprawdza się jako alternatywa dla śrub czy kołków mocujących. Co więcej, wstępne utwardzanie następuje już po 10-15 minutach, co pozwoli nam uniknąć konieczności zapewnienia długotrwałego podparcia mocowanego elementu. Dzięki wysokiej odporności na działanie wody (niektóre kleje pod wpływem wilgoci mogą utracić swoją elastyczność), doskonale nadaje się do zastosowania w pomieszczeniach sanitarnych. Pozwoli nam to szybko i sprawnie zamontować zarówno niewielkie elementy wyposażenia łazienki, takie jak uchwyty, podstawki, wieszaki czy natrysk prysznicowy, ale również cięższe i bardziej wymagające półki. Co więcej, klej Mamut Glue jest neutralny chemicznie, a co za tym idzie nie uszkadza delikatnej powłoki srebrzankowej luster. Dzięki temu, bezproblemowo zamocujemy nawet duże lustro, bez ryzyka uszkodzenia jego powierzchni. Oczywiście, wykonując tego typu prace należy pamiętać, żeby unikać przyklejania naprawdę ciężkich półek (które przecież dodatkowo obciążymy) bezpośrednio do płytek, bo choć stworzone przy pomocy Mamut Glue firmy Den Braven łączenie na pewno wytrzyma, to sama okładzina już niekoniecznie. Doprowadzić to może nie tylko do pęknięcia jej powierzchni, ale nawet do oderwania się kafli od ściany. W takim przypadku niestety konieczne jest już wywiercenie otworów, które zapewnią właściwe mocowanie.  

Po klejeniu uszczelnianie

Klej Mamut Glue firmy Den Braven, dzięki swoim właściwościom, doskonale sprawdza się również podczas mocowania popularnej ostatnio ceramiki nablatowej. Jednak w takim wypadku, warto pamiętać, że sam klej nie uchroni  przed wnikaniem wilgoci w szczeliny pomiędzy blatem a umywalką lub ścianą. Dlatego też, po wykonaniu montażu blatu i ceramiki sanitarnej, konieczne jest użycie odpowiedniego uszczelniacza. Na rynku dostępna jest obecnie cała masa różnego rodzaju silikonów sanitarnych, jednak warto zwrócić uwagę na Silikon Sanitarny Spectrum firmy Den Braven, szczególnie w przypadku, gdy kolorystyka naszej łazienki odbiega od standardowej.

W końcu nic tak nie psuje efektu, jak biała warstwa uszczelniacza pomiędzy finezyjnie dobranymi i kolorowymi elementami armatury. Dzięki możliwości wyboru spośród aż 44 kolorów, powinniśmy bez trudu dobrać satysfakcjonujący nas odcień tak, by doskonale współgrał on z całą aranżacją. A jeśli oferowana paleta barw nie spełnia naszych oczekiwań, możemy zamówić dodatkowy kolor bezpośrednio w firmie Den Braven, dzięki czemu nasza łazienka będzie nie tylko odpowiednio zabezpieczona, ale również będzie w pełni odpowiadać naszym wymaganiom. Jeśli natomiast kolor nie odgrywa większej roli, a zależy nam na wykonaniu trwałego uszczelnienia, które będzie odporne na powstawanie pleśni i grzybów, wykorzystać można jedną z propozycji firmy Den Braven – Silikon Sanitarny lub Silikon Extra Sanitarny, które tworzą trwałą  i elastyczną fugę świetnie przyczepną do różnych podłoży, w tym powierzchni szkliwionych. Na szczególną uwagę zasługuje również innowacyjny silikon zapachowy Aromasil, który nie tylko doskonale spełni zadania tradycyjnego uszczelniacza, ale dodatkowo zapewni miłą woń w pomieszczeniu.

    
Fot. Od lewej: Aromasil, Silikon Sanitarny, Silikon Extra Sanitarny
Fot. Den Braven


Firma Den Braven East Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania została założona w 1991 roku jako wschodnioeuropejski oddział Grupy Den Braven. Holding Den Braven Sealants jest liderem technologii uszczelnień w Europie, a marka Zwaluw (Jaskółka z j. holenderskiego) jest rozpoznawalna na całym świecie. Terenem działania Den Braven East jest nie tylko Polska, ale i inne kraje Europy Wschodniej i Azji (Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Białoruś, Azerbejdżan i Kazachstan). Od 2000 r. dysponuje również oddziałem w Moskwie. Den Braven East oferuje szeroki wybór produktów chemii budowlanej obejmujący: silikony, piany poliuretanowe, masy uszczelniające, takie jak akryle, kauczuki i butyleny, kleje montażowe, kleje do drewna i paneli, MS – polimery, kity, fugi, szpachlówki, grunty, impregnaty do drewna, plastyfikatory, środki czyszczące, taśmy dekarskie, samorozprężne taśmy uszczelniające, szpachelki, lakiery w sprayu, hydroizolacje, akcesoria do pian poliuretanowych, pistolety ręczne oraz pneumatyczne i akumulatorowe do silikonów, narzędzia. Dzięki uznanej jakości produkty Den Braven znajdują powszechne zastosowanie w budownictwie, przemyśle, motoryzacji, szklarstwie i gospodarstwie domowym. Den Braven dysponuje magazynami o powierzchni ponad 5000 miejsc paletowych. Produkty firmy dostarczane są w ciągu 48 godzin od złożenia zamówienia.

Den Braven East
więcej informacji – PRESS BOX