Piękna umywalka nablatowa i dopasowana do niej efektowna nablatowa bateria to duet idealny, który może stać się główną ozdobą łazienkowego wnętrza.

Nablatowe umywalki i baterie kojarzyły się kiedyś wyłącznie z luksusowymi salonami kąpielowymi. Wydawały się być poza zasięgiem tych, którzy o takim zestawie marzyli, ale nie dysponowali wielkimi przestrzeniami. Dziś to się zmieniło. Nablatowa para doskonale odnajduje się niemal w każdej aranżacji i na każdej powierzchni. Dodaje wyjątkowości, przykuwa uwagę.

Czym produkty nablatowe różnią się od tradycyjnej ceramiki i armatury? Umywalka jest postawiona na blacie, a nie wbudowana w niego. Baterię montuje się nie na umywalce, ale obok niej.

Na rynku mamy do wyboru najróżniejsze umywalki nablatowe. Mogą być owalne, kwadratowe, prostokątne. Pięknie prezentują się modele nawiązujące kształtem do tradycyjnej misy.

Do przykładowej aranżacji wybrano szerokie, okrągłe umywalki o oryginalnej, brązowej barwie. Przypominają gliniane naczynia i  kolorystycznie korespondują z podłogą w ciemnych płytkach naśladujących drewno. Do umywalek tych dobrano smukłe, stojące baterie nablatowe Espacio. To modele wyróżniające się łagodnie zaokrąglonymi krawędziami i ładnie wyprofilowanymi uchwytami. Wylewki są odpowiednio długie i delikatnie spłaszczone, dzięki czemu świetnie pasują do dużych umywalek. Baterie zostały wyposażone w regulator ceramiczny. Chromowane modele tworzą zgraną całość z połyskującymi chromem podwójnymi wieszakami na ręczniki Grace. Baterie zamontowano na białym blacie, pod którym ulokowane są pojemne szafki wiszące. Dobrym tłem dla tego dekoracyjnego nablatowego duetu – umywalki z baterią – jest ściana z dużych kafli z jasnego marmuru.

Osoby lubiące nowoczesność, ale w stonowanej, spokojnej odsłonie, pewnie chętniej sięgną po ceramikę łazienkową w białej kolorystyce. Biel kojarzy się ze świeżością, sterylnością, dlatego tak często gości w łazienkach.

W drugiej z prezentowanych kompozycji biała umywalka w formie owalnej misy o wąskim rancie stoi na białym blacie, na tle ściany wyłożonej kafelkami w białą cegiełkę. Wzrok skupia wysoka, błyszcząca bateria stojąca Algeo Square. Choć bardzo oszczędna w formie, zwraca uwagę wysokim, lekko zwężającym się korpusem i  wylewką łączącą motyw prostokąta z miękkimi, opływowymi liniami. Bateria posiada regulator ceramiczny. W strefie umywalki umieszczono wielką taflę lustra, które dodaje aranżacji głębi i sprawia, że białe wnętrze, rozjaśnione naturalnym światłem wpadającym przez obszerne okna, wydaje się większe niż w rzeczywistości. Przytulność wprowadzają drewniane elementy wyposażenia i płytki naśladujące parkiet. Kompozycja nie jest monotonna, urozmaica ją zieleń roślin doniczkowych, interesująca grafika na ścianie.

Zwolennicy odważnych zestawień biel połączą z mocnym, kontrastowym akcentem, na przykład ścianami z płytek w czarnym kolorze. Niebanalnie wygląda ceramika w tonacji off-white, czyli bieli z kroplą innej barwy. W trzeciej aranżacji królują prostokątne umywalki ze smukłymi bateriami nablatowymi Algeo Square, które – dzięki wyjątkowej formie wylewki – pasują tu wręcz idealnie. Tłem jest lustrzana powierzchnia zestawiona z czarnymi kaflami.  

W artykule wykorzystano aranżacje i produkty marki Ferro.

FERRO  www.ferro.pl
press box