Kuchnia powinna być atrakcyjna i funkcjonalna. I nie chodzi tylko o rozmieszczenie sprzętów, rodzaj zabudowy meblowej, płytek. Diabeł tkwi w szczegółach, chociażby w typie wylewki baterii zlewozmywakowej. Osobom ceniącym estetykę i wygodę proponujemy baterię z wyciąganą wylewką.

Z pozoru nie różni się od zwykłych, stojących modeli baterii. Wylewka, którą można wyciągnąć, czasem przypomina rączkę natrysku. Jej wielką zaletą jest to, że dociera do każdego miejsca w zlewozmywaku; pozwala dobrze umyć wszelkie duże naczynia i te o nietypowych kształtach; umożliwia napełnienie wiadra czy garnka stojącego poza zlewem. Wygodnie, szybko, bez pochlapanej kuchni.
 

Wyciągany natrysk, do tego z dwiema funkcjami strumienia, ma stojąca bateria zlewozmywakowa Savona. Strumień wody dostosujemy więc do mytych przedmiotów i produktów: mocno zabrudzonemu garnkowi przyda się silny strumień, za to natkę pietruszki czy liście sałaty jedynie delikatnie opłuczemy.

Nie tylko z tego względu warto jednak zwrócić uwagę na Savonę. Jej atutem jest również ciekawy design. Wysoka, obrotowa, elastyczna wylewka prezentuje się wyjątkowo efektownie. Pasuje zarówno do aranżacji nowoczesnej, nawet industrialnej z motywami futurystycznymi, jak i stonowanej, z odniesieniami do przeszłości – rustykalnej czy vintage. Doskonale wygląda w towarzystwie drewnianego blatu z wyraźnymi sękami, białych mebli, zlewozmywaka i cegiełki na ścianach.
 

Nieco inne cenne cechy ma bateria zlewozmywakowa z wyciąganym natryskiem Sonata. Jej wyróżnikiem jest funkcja oszczędnego gospodarowania ciepłą wodą. Wpływa na to między innymi regulator ceramiczny Cold Start, czyli tzw. „zimny start”. Gdy uchwyt baterii jest ustawiony pionowo, po otwarciu strumienia leje się z wylewki zimna woda. Dopiero stopniowe obracanie uchwytu do siebie powoduje, że uzyskujemy ciepły strumień wody. To bardzo przydatna funkcja. Nie zawsze potrzebujemy bowiem, by od razu z kranu płynęła ciepła woda – wazon czy czajnik napełniamy przecież zimną wodą.

Obrotowa, wygięta w łuk, spiralna wylewka, choć oszczędna w formie, ma wiele elegancji. Ładnie wygląda w luksusowej aranżacji z kuchenną wyspą w białym marmurze w roli głównej, na tle grafitowej zabudowy.

Freya to kolejny przykład baterii z wyciąganym natryskiem. Ale jakby z innej bajki. Zupełnie nie przypomina wymienianych wcześniej dostojnych, smukłych modeli. Nieduża, w kolorze piasku, niemal zlewa się w jedną całość z granitowym zlewozmywakiem. Wylewka, oprócz wyciąganego natrysku, ma funkcję obrotową. Znajduje się na niej automatyczny przełącznik natrysk/strumień. Stylistycznie współgra z motywami prowansalskimi, rustykalnymi, skandynawskimi – z bielą, wanilią, przecieranym drewnem.
 

Na koniec zostawiliśmy Libretto –  baterię z wyciąganą, elastyczną wylewką w czarnym kolorze. Jest obrotowa, posiada przełącznik funkcji strumienia – natrysku i strumienia napowietrzonego, przez co ekonomiczniej korzystamy z wody. Minimalistyczna, trochę jakby „techniczna” forma tej baterii szczególnie pasuje do industrialnego wystroju kuchni, z grafitowym zlewozmywakiem, szarymi meblami i płytkami oraz czarną lodówką.
W artykule wykorzystano produkty i aranżacje marki Ferro.

FERRO  www.ferro.pl
press box