Polskie firmy osiągają coraz większą renomę na rynkach zagranicznych za sprawą wysokiej jakości swoich produktów oraz konkurencyjnych cen. Rozwój przedsiębiorstw pochodzących z naszego kraju już dawno wykroczył poza terytorium kontynentu europejskiego i otworzył się w stronę dużych rynków zbytu jak USA czy Chiny.

Przykładem tego typu działań jest firma Aluprof, która utworzyła w Nowym Jorku wraz z amerykańskimi partnerami spółkę Aluprof USA z siedzibą w Nowym Jorku. Będzie ona się zajmować sprzedażą systemów aluminiowych i stolarki okiennej w dużych miastach na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, tj. w Nowym Jorku, Chicago, Bostonie oraz Miami.

Nowy Jork to miasto, które wciąż się rozwija – w miejscu starych budynków powstają nowe, dzięki czemu realizowane są kolejne inwestycje. Wśród nich znajduje się również gmach LIC Marriott, który będzie usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie sławnego Mostu Brooklyńskiego łączącego nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan. Hotel liczy 31 pięter i mierzy 106 metrów, co czyni go najwyższym budynkiem w bezpośrednim sąsiedztwie. Na jego niższych kondygnacjach znajduje się 160 pokoi hotelowych, natomiast na wyższych piętrach są apartamenty mieszkalne.

USA to bardzo duży rynek zbytu. Dzięki dużej różnorodności rynku mogliśmy znaleźć swoją niszę i planujemy z naszymi amerykańskimi partnerami realizować kolejne projekty. Przeszliśmy pozytywnie proces certyfikacji oraz badań w amerykańskich laboratoriach i szykujemy się na kolejne ogromne wyzwania, które przed nami stoją – mówi Tomasz Grela, prezes zarządu Aluprof S.A.

Firma Aluprof dostarczyła rozwiązania do konstrukcji elewacji hotelu, gdzie wykorzystano system fasady elementowej MB-SE80 SG. Charakteryzuje się on w pełni strukturalnym, czterokrawędziowym systemem szklenia SSG. Specjalne rozwiązanie stworzone przez Aluprof nadało obiektowi indywidualnego charakteru i wyrazu architektonicznego. Odpowiednio dobrana fasada miała wpływ również na bilans energetyczny budynku i jego bezpieczeństwo. W metropolii takiej jak Nowy Jork, natężenie hałasu oraz drgania spowodowane ruchem ulicznym i podziemnym sprawiają, że konieczne jest stosowanie rozwiązań kompensujących ruchy tektoniczne. Konstrukcja systemu MB-SE80 SG została zmodyfikowana tak, aby spełniała wymagania projektu. Nowe rozwiązanie dopuszcza zwiększone przemieszczanie się segmentów między sobą w układzie pionowym do wartości ± 13 mm. Dodatkowo zaadaptowano sposób połączeń kątowych i zmieniono konstrukcje okien odchylnych we wklęsłych fragmentach elewacji – mówi Dariusz Ruśniok, Główny Konstruktor Sekcji Rozwoju Fasad w Aluprof S.A.

To nie jedyna realizacja firmy w Nowym Jorku. Trzy mile od hotelu stoi wieżowiec przy 325 Lexington Avenue, w którym również zostały wykorzystane systemy fasadowe Aluprof. W budynku tym zastosowano taki sam system MB-SE80 SG, który umożliwia konstruowanie lekkich ścian osłonowych. Pozwoliło to na uzyskanie całkowicie gładkiej szklanej elewacji podzielonej jedynie pionowymi i poziomymi szczelinami o szerokości 22 mm lub 30 mm.

System ten nie wymaga wykorzystania rusztowań zewnętrznych, a to znacznie obniża koszty realizacji i sprawia, że montaż jest niezależny od warunków atmosferycznych. Czas prac niezbędnych do wykonania na miejscu budowy skracamy w ten sposób do minimum dzięki całkowitej prefabrykacji elementów fasady w zakładzie produkcyjnym. Gwarantuje to także wysoką jakość finalnego produktu – dodaje Dariusz Ruśniok.

10-17 Jackson Avenue, pod tym adresem znajduje się następna realizacja w Nowym Jorku, gdzie zostały użyte systemy Aluprof. Budynek położony jest w najbardziej prestiżowej części Long Island otoczony jest wieloma kawiarniami i restauracjami w niedalekiej odległości od filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMA PS1. Wykorzystano w nim system MB-SR50, który przeznaczony jest do konstruowania i wykonywania m.in. lekkich ścian osłonowych. Kolejną realizacją jest wieżowiec przy zbiegu ulic 47 Wschodniej i 34 ulicy na Manhattanie. Zastosowano w nim system okienny MB-70, który charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła U dzięki zastosowaniu specjalnych przekładek termicznych i uszczelek. Ma to duże znaczenie w dobie rosnących wymagań w zakresie gospodarowania energią i ochrony środowiska. Również na Manhattanie znajduje się luksusowa kamienica przy 415 Washington, w którym wykorzystane zostały produkty firmy. W tym przypadku był to system okienno-drzwiowy z izolacją termiczną MB-59S. Za sprawą dobrych parametrów izolacji termicznej oraz akustycznej mogą być one wykorzystywane przy zabudowie wewnętrznej różnego typu, m.in.: okien, drzwi, wiatrołapów czy też witryn.

Obecnie w portfolio Aluprofu znajdują się już trzy znaczące realizacje, w których zastosowano systemy fasadowe firmy: hotel LIC Marriott w Nowym Jorku i 325 Lexington Avenue, budynek biurowy 47 East 34th Street, które zostały zrealizowane wspólnie z firmą Metalplast – Stolarka, zajmującą się produkcją i montażem fasad i stolarki okiennej. Aktualnie realizowane są kolejne obiekty m.in.: 605 W 42nd Street NY.

Będąc w Nowym Jorku możemy z dumą wypatrywać kolejnych realizacji, w których wykorzystane zostały materiały wyprodukowane w Polsce. Za sprawą międzynarodowych realizacji, Aluprof podnosi renomę krajowych firm na świecie i potwierdza, że jakość polskich produktów nie odbiega od światowych standardów. Bogate doświadczenie pracowników i dbałość o wysoki standard produkcji sprawia, że Aluprof jest w stanie dostarczyć rozwiązania do najtrudniejszych i najnowocześniejszych projektów na świecie.

Aluprof PRESS BOX