Zapytaliśmy mieszkańców trzech polskich miast o to, co sądzą o miejskich toaletach. Brud, bakterie i odpychający zapach – to pierwsze skojarzenia, jakie Polakom przychodzą do głowy po usłyszeniu hasła „toaleta publiczna”. Konkurs KOŁO na Projekt Łazienki jest odpowiedzią na problem z toaletami publicznymi w Polsce – ich braku oraz niedostosowania do potrzeb mieszkańców.

Napotkani na ulicach Warszawy, Wrocławia i Kazimierza Dolnego mieszkańcy zgodnie twierdzili, iż toalety publiczne to obecnie duży problem. Dla przykładu we Wrocławiu na 633 802 mieszkańców przypada jedynie 30 czynnych szaletów. W Kazimierzu Dolnym funkcjonują jedynie 3 ogólnodostępne, lecz płatne toalety publiczne oraz nowa „Toaleta Płot” na bulwarze nadwiślańskim – projekt Piotra Musiałowskiego i Łukasza Przybyłowicza, nagrodzony w  Konkursie KOŁO w 2007 roku. W Warszawie, tak jak w innych miastach Polski, według opinii mieszkańców, toalet wciąż jest za mało, są obskurne i nieprzystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi. Nie zawsze tak było – zaledwie 100 lat temu, toalety, a raczej łaźnie publiczne były miejscem nie tylko zaspokajania elementarnych potrzeb, ale kulturalnym punktem na mapach wielu miast. Przykładem współczesnej realizacji, łączącej obie funkcje jest „Pawilon Plażowy”, projekt Katarzyny Szpicmacher, Mai Matuszewskiej i Aleksandry Krzywańskiej, wyłoniony w konkursie KOŁO w 2010 r. W krótkim czasie stał się on tętniącym życiem miejscem spotkań w Warszawie.

Toalety publiczne jako element MICROarchitektury
Firma KOŁO w 2015 roku po raz kolejny zwróciła uwagę na problem deficytu toalet publicznych i ogłosiła konkurs na koncepcyjny projekt łazienki w Parku Zachodnim we Wrocławiu. Konkurs to z jednej strony szansa dla młodych projektantów i architektów na rozwój kariery, ale także świetna okazja do wywołania dyskusji publicznej na temat miejskich toalet. We Wrocławiu odbyła się debata „MIKROarchitektura – MAKSIspołeczeństwo” skupiająca środowisko architektów, projektantów oraz studentów i miejskich aktywistów, zaś na zakończenie tegorocznej edycji konkursu, firma KOŁO przeprowadziła wśród mieszkańców sondę, pytając ich o opinię na temat publicznych toalet. 

Sonda: A Ty, co sądzisz o miejskich toaletach?
https://www.youtube.com/watch?v=S5Fvj7mHZ10

W odpowiedzi na potrzebę budowania dialogu między środowiskiem architektów i projektantów oraz mieszkańcami miast, powstała inicjatywa Nie olewamy miasta, towarzysząca konkursowi KOŁO na Projekt Łazienki. Ma ona zwrócić uwagę nie tylko architektów i osób zaangażowanych, ale przede wszystkim mieszkańców, na kwestię przestrzeni miejskiej, jej architektury oraz istotności oddolnych inicjatyw. Kierowana jest do wszystkich, dla których losy i rozwój miast – ich wygląd, architektura, a także stan czystości są ważne, dla tych, którzy pragną zmieniać przestrzeń miasta, czyniąc ją bardziej przyjazną, komfortową i estetyczną.

Sonda: Nie olewamy miasta – co to znaczy dla Ciebie? https://www.youtube.com/watch?v=B9UU3Y6k2Ko

Realizacje projektów toalety publicznej w Warszawie i Kazimierzu Dolnym pokazują, iż toalety publiczne znów mogą stanowić ciekawe obiekty architektoniczne, a przy tym pełnić funkcje kulturalno-społeczne. Ponadto, przeprowadzona sonda pokazuje, że mieszkańcy polskich miast potrafią otwarcie mówić o tym, czego w nich potrzebują.

Partnerzy i patroni konkursu:

KOŁO
Więcej informacji z firmy KOŁO (press box)