Program Mieszkanie dla Młodych okazał się być wsparciem dla budownictwa mieszkaniowego przede wszystkim w Gdańsku. W pozostałych dużych miastach do MdM kwalifikuje się niewielka część oferty deweloperów, bo obowiązujące w nich limity cen nie są dostosowane do realiów rynkowych. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, gdzie deweloperzy mają w sprzedaży lokale przy zakupie, których można sięgnąć po dopłaty.    

 

Mieszkania objęte programem dopłat można znaleźć w 5 warszawskich osiedlach firmy Dolcan: Kamyk Zielony, Konik Polny, Pasikonik, Rudy Rydz III i Rudy Rydz Las. – Ostatnie już mieszkania z dopłatą można kupić też na Osiedlu Kujawska w Bydgoszczy. Lokale mieszczące się w limicie MdM stanowią ok. 25 proc. naszej obecnej oferty – informuje Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan.  

W przypadku mieszkań o metrażu do 75 mkw., których ceny początkowe były w niewielkim stopniu wyższe od założonego limitu, Dolcan dostosował stawki tak, żeby jak najwięcej lokali mogło wziąć udział w programie. – Na tle całej dostępnej obecnie oferty w MdM, szczególnie w Warszawie, liczba oferowanych przez nas lokali z dopłatą pozytywnie się wyróżnia. Dlatego ciężko już mówić o dalszych upustach – przyznaje Anna Sitnik.

Dom Development ma obecnie około 100 mieszkań w Warszawie, które spełniają kryteria cenowe programu. W ramach MdM w Miasteczku Regaty oferuje gotowe, wykończone mieszkania wyposażone w meble kuchenne i sprzęt AGD. Radosław Bieliński z Dom Development deklaruje, że poza autorskimi programami przygotowanymi przez Dział Wsparcia Kredytowego, w ofercie firmy pojawiają się również sezonowe promocje na wybrane inwestycje, które doradcy przedstawią zainteresowanym klientom. Przyznaje jednak, że na obecnym rynku, na którym ceny mieszkań już zaczęły rosnąć, trudno będzie skłonić deweloperów do dużych obniżek cenowych.   

Echo Investment w swoich projektach, m.in. w Poznaniu i Łodzi dysponuje również pulą mieszkań, które spełniają warunki programu Mieszkanie dla Młodych. – Na poznańskim Osiedlu Jaśminowym około 20 proc. lokali dostępnych jest z dopłatą. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Osiedla Jarzębinowego, naszej łódzkiej inwestycji – podaje Dariusz Cholewa, dyrektor Działu Projektów Mieszkaniowych w Echo Investment.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w Inpro SA. deklaruje, że firma stara się wspierać rządowe inicjatywy. – Mamy przygotowane około 250 lokali,  które spełniają kryteria ceny programu dopłat. Obecnie do MdM kwalifikują się lokale w inwestycjach Wróbla Staw i City Park w Gdańsku. Zawsze jesteśmy skłonni negocjować ceny, starając się dostosować je do możliwości klientów oraz programu MdM. Rezultat negocjacji zależy od wielu czynników, bo każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie – zaznacza Rafał Zdebski.

Mieszkania z dopłatą w swoich projektach w Rumii, Bełchatowie,  Brzezinach, Skierniewicach i Rawie Mazowieckiej oferuje także JHM Development. Kryteria programu spełnia w tej chwili ponad 45 proc. oferty firmy. – Biorąc pod uwagę stosowaną obecnie politykę sprzedażową spółki, liczba takich lokali może niebawem wzrosnąć – podkreśla Dariusz Frontczak, dyrektor ds. handlowych w JHM Development. – Wszyscy nasi klienci mają możliwość negocjowania ostatecznej ceny zakupu lokalu. Nasza elastyczna polityka cenowa pozwala na uzyskanie rabatów, które umożliwiają   klientom skorzystanie z dopłat. Wszystkie mieszkania o pow. 30 – 84 mkw., które mamy w ofercie mogą w rezultacie spełniać warunki programu MdM – przyznaje Dariusz Frontczak.

Mieszkania w programie dopłat można kupić aż w 7 inwestycjach spółki LC Corp prowadzonych we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i podwarszawskich Ząbkach. – Mamy około 250 lokali odpowiadających kryteriom rządowego programu dopłat, co stanowi około 25 procent obecnej oferty. Najwięcej mieszkań w MdM mamy w inwestycji Powstańców 33 w podwarszawskich Ząbkach (gdzie limit cen wynosi 4404 zł/mkw.) oraz w inwestycji Słoneczne Miasteczko w Krakowie. Lokale w programie oferujemy także na Osiedlu Przy Srebrnej w Gdańsku i w inwestycjach wrocławskich: Maestro, Potokowa, Graniczna i Stabłowicka 77 – wymienia Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp.

Mirosław Kujawski wyjaśnia, że oferta została tak przygotowana, by określona pula ofert spełniała wymagania rządowego programu. Klienci chcący kupić mieszkanie w MdM mogą wybrać lokal z wcześniej przygotowanej listy. Zdaniem wiceprezesa LC Corp, osoby które zamierzają kupić kompaktowe mieszkania w inwestycjach zlokalizowanych w pobliżu centrów miast nie będą mogły jednak skorzystać z dofinansowania.

Mieszkania położone blisko centrum Warszawy, w budynkach o ponadprzeciętnym standardzie wykończenia oferuje firma Atlas Estates. – To oznacza, że nie mamy w ofercie lokali w cenach poniżej limitów wyznaczonych w ramach inicjatywy Mieszkanie dla Młodych. Metr kwadratowy działki, a co za tym idzie – mieszkania, kosztuje w centralnych lokalizacjach więcej, co de facto nie pozwala objąć ich rządowymi dopłatami – wyjaśnia Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates.

Michał Witkowski powiedział portalowi Dompress.pl, że na rynku jest miejsce zarówno dla deweloperów budujących tańsze mieszkania na obrzeżach miast, objęte rządowymi subsydiami, jak i dla tych, których oferta z dopłatami nie jest związana. – Nasze doświadczenie podpowiada nam, że umiejętne dopasowanie mieszkań z wyższego segmentu cenowego do potrzeb klientów również może zapewnić rynkowy sukces – wyraził przekonanie dyrektor Atlas Estates.

Ronson Development mieszkania w ramach rządowego programu oferuje w poznańskiej inwestycji Młody Grunwald, w której budowa pierwszego etapu zakończy się w kwietniu tego roku. Spółka realizuje projekty w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie i Poznaniu, ale tylko w Poznaniu dostępne są lokale w ramach MdM. Dlatego też ich udział w całej ofercie firmy jest stosunkowo niewielki. Jak deklaruje Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronsonie, na razie nie jest planowane wprowadzanie dodatkowych rabatów.

Wawel Service oferuje mieszkania w MdM w certyfikowanym przez NFOŚiGW, energooszczędnym budynku wielorodzinnym w krakowskich inwestycjach Borkowska B1 i B2 oraz Wężyka 10. – Zawsze jesteśmy otwarci na potrzeby klientów i gotowi do podjęcia rozmów. W tym przypadku, jeśli cena wybranego przez nabywcę lokum będzie zbliżona do limitów przewidzianych w programie, również istnieje możliwość wynegocjowania małego upustu – przyznaje Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.

Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl