Budując taras często zastanawiamy się jaki materiał najlepiej połączy funkcjonalność i estetykę miejsca, w którym tak chętnie spędzamy ciepłe miesiące. Zazwyczaj wybór pada na drewniane deski tarasowe lub kompozytowe. Specjaliści z DLH, postanowili ułatwić nam wybór i stworzyli porównanie dwóch popularnych rodzajów nawierzchni tarasowych.

Deska drewniana (modrzew, świerk czy drewno egzotyczne) to przepis na taras w szlachetnym wydaniu. Naturalny materiał o pięknym usłojeniu, uzależnionym od gatunku drewna będzie się komponował z ogrodową roślinnością równie dobrze, jak jego kompozytowy odpowiednik. Nie nagrzeje się tak, jak płytki ceramiczne, co docenią wszyscy domownicy, lubiący poczuć powierzchnię bosą stopą. W zależności od budżetu mamy w DLH do wyboru kilka kategorii cenowych – od stosunkowo niedrogiego, bardzo popularnego modrzewia i świerku, po droższe i niezwykle trwałe gatunki egzotyczne.

Deska kompozytowa jest wyprodukowana z pyłu drzewnego połączonego z tworzywem sztucznym. W efekcie otrzymujemy miły w dotyku, wytrzymały, odporny na działanie czynników atmosferycznych produkt, który nie pęka i nie ulega wypaczaniu. Co ważne – kompozyt jest zazwyczaj tańszy od drewna egzotycznego. Wymaga minimalnej pielęgnacji i jest objęty wieloletnią gwarancją producenta.

Kolor:
Drewno egzotyczne charakteryzuje się bardzo bogatą kolorystyką. Ponadto naturalne drewno można wybarwiać na dowolne kolory za pomocą specjalnych olejów do tarasu. By zachować pożądany kolor DLH sugeruje robić to co najmniej  raz w roku.

Kompozyt LUNA, VIVA i GAMRAT, dostępny w zależności od wersji w kolorze:  antracyt, szary, brąz, ciemny brąz, teak i biel, z biegiem lat może delikatnie zmienić odcień. Takich desek nie wybarwiamy na nowo.

Pielęgnacja:

„W celu zachowania naturalnego koloru drewna oraz zapewnienia dodatkowej ochrony należy stosować olej impregnujący przeznaczony na zewnętrzne konstrukcje drewniane.

Olejowanie najlepiej powtarzać dwa razy w roku : na wiosnę przed rozpoczęciem sezonu oraz jesienią, aby odpowiednio zabezpieczyć przed zimą.” –dodaje Arkadiusz Maciejewski z Akademii Drewna. Oczywiście każdy taras wymaga oczyszczenia z piasku i błota i innych zabrudzeń. Zrobimy to we własnym zakresie, pytając w sklepie o środki do renowacji tarasu. Możemy również skorzystać z usług fachowca, który dokładnie oczyści ryfle (rowki, które zapobiegają poślizgnięciu się) za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Deski kompozytowej nie trzeba impregnować olejem ani malować farbą, jednakże warto pamiętać o regularnym sprzątaniu tarasu. Poradzi z tym sobie zwykła szczotka z wodą, lub dla lepszego efektu – myjka ciśnieniowa.

Zabrudzenia:
W sezonie taras spełnia funkcję mini kuchni, gdzie grillujemy, pijemy wino i wspólnie jemy
posiłki. Jeśli tłuszcz, czy czerwone wino napotka na naturalne drewno i nie da się go usunąć za pomocą wody, wówczas możemy spróbować delikatnie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym i zaolejować na nowo.

Zabrudzoną deskę kompozytową należy spróbować wyczyścić za pomocą wody z detergentem. W przypadku tłustych plam konieczne może okazać się użycie papieru ściernego.  Dotyczy to również zarysowań, powstałych przy codziennej eksploatacji- dziecięcych zabawach i letnich wieczorach z przyjaciółmi, którym towarzyszą np. tańce na szpilkach.

Trwałość:
Drewno egzotyczne dostępne w DLH charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na czynniki atmosferyczne i obejmuje najwyższe klasy użytkowania.  Trwałość tych gatunków drewna w odkrytej architekturze określa się na kilkadziesiąt lat. Trwałość desek tarasowych DLH z  drewna iglastego określa się na kilkanaście lat (w zależności od gatunku drewna).

W tych samych kategoriach rozpatrujmy kompozyty. Dodatek tworzywa sztucznego sprawia, że produkt ten jest bardzo trwały. W zależności od kolekcji producent udziela 10 lub 25-letnią gwarancję na atak grzybów. Dzięki temu przez wiele lat możemy zapomnieć o wydatkach związanych z kupnem nowej nawierzchni
Naturalnego drewna i desek kompozytowych nie powinniśmy traktować jako konkurencji. Każda z opcji ma swoich zwolenników, a ostateczny wybór będzie podyktowany możliwościami finansowymi, dostępną paletą wybarwień i indywidualnymi preferencjami.

DYI z DLH
Dla wiecznie zabieganych DLH proponuje ciekawą alternatywę – kratki tarasowe z drewna egzotycznego, które dzięki swojej konstrukcji szybko zamontujemy na tarasie i balkonie bez pomocy specjalistów. Dzięki bogatej ofercie DLH, mamy  teraz większy wybór w  doborze idealnego materiału na zbliżający się sezon tarasowy. Pozostaje nam spokojnie czekać na wiosnę. Spokojnie – przyjdzie.

www.dlh.pl

DLH Poland