Panująca w łazience wilgoć i częsty kontakt z wodą sprawiają, że pomieszczenie to wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Ściany i podłogę najczęściej wykłada się więc płytkami ceramicznymi, które bardzo dobrze chronią całą konstrukcję przed szkodliwym działaniem cieczy i detergentów.

Stanowią też materiał pozwalający na zachowanie higienicznej czystości. By jednak spełniały swoje zadanie w 100%, konieczne jest odpowiednie wypełnienie przestrzeni pomiędzy nimi. Jak wykonać poprawne spoinowanie, radzi Tomasz Mazurkiewicz, specjalista produktu firmy Den Braven.

Podczas układania ceramicznej okładziny na ścianach czy podłodze, największą ilość czasu pochłania dobór odpowiednich płytek oraz ich równomierne przyklejenie. Nie oznacza to jednak, że niewielka przestrzeń, która powstaje pomiędzy poszczególnymi elementami, jest mniej ważna. Poprawne wykonanie spoiny ma bowiem ogromne znaczenie zarówno ze względów na trwałość i bezpieczeństwo podłoża, a także estetyczne wykończenie całej kompozycji. Nawet najpiękniejsze płytki z nierówną lub powykruszaną fugą nie będą się dobrze prezentowały. Prace związane ze spoinowaniem należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego preparatu, pamiętając przy tym, że rodzaj fugi dostosowujemy do miejsca, w którym zostanie ona wykonana. Jeśli spoiny uzupełniamy wewnątrz pomieszczeń, w miejscach takich jak łazienka, należy wybrać fugę epoksydową lub cementową odporną na wnikanie wody i brudu, np. elastyczną fugę Spectrum-Fill firmy Den Braven z efektem perlenia. Ważny jest również kolor spoiny, dopasowany do odcienia płytek. W przypadku fugi firmy Den Braven problem ten rozwiązuje niezwykle bogata paleta kolorystyczna. Dostępnych jest bowiem aż 20 kolorów –wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.

Spoina spoinie nierówna

Do wykonania spoin przystępujemy dopiero w momencie, kiedy klej mocujący płytki będzie całkowicie utwardzony i wyschnięty. Wilgotna zaprawa mocująca płytki może bowiem doprowadzić do przebarwień fugi i nieestetycznych wykwitów na jej powierzchni.  Przed przystąpieniem do właściwego spoinowania należy również odpowiednio przygotować podłoże oraz masę do nakładania. Pozostawione przestrzenie powinny mieć równy przekrój. Całą powierzchnię płytek zaleca się oczyścić z resztek kleju, a szczeliny pomiędzy nimi odkurzyć i zwilżyć  delikatnie za pomocą gąbki czystą wodą. Bardzo ważne jest również właściwe przygotowanie fugi. Sypką mieszankę należy wymieszać z czystą, chłodną wodą do uzyskania jednolitej masy, pamiętając o zachowaniu zalecanych przez producenta proporcji. Zbyt duża ilość wody może bowiem pogorszyć właściwości spoiny, takie jak wytrzymałość, czas wiązania, czy kolor. Przykładowo fuga Spectrum-fill charakteryzuje się bardzo dobrą urabialnością, co chroni przed odruchowym dolewaniem wody –wyjaśnia ekspert firmy Den Braven. Przygotowaną spoinę nakładamy na płytki gumową pacą lub gumową szpachelką  – najpierw ruchem ukośnym, a następnie prostopadłym w kierunku płytek.  Pozwala to zebrać nadmiar fugi i dokładnie wypełnić przestrzenie, natomiast użycie gumowego narzędzia uchroni płytki przed uszkodzeniem. Uwagę należy zwrócić na kompletne wypełnienie szczelin na całej głębokości tak, aby nie dopuścić do zamknięcia powietrza i późniejszego pękania lub powstania ubytków w strukturze fugi – dodaje Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven. Po ukończeniu wypełniania zgarniamy nadmiar preparatu i odczekujemy około 10-15 minut w celu ostatecznego wyrównania powierzchni spoiny. Czynność tę wykonujemy lekko wilgotną gąbką, pamiętając o jej częstym płukaniu w czystej wodzie i porządnym wyciskaniu, by nie pogorszyć właściwości spoiny. Ostatnim krokiem jest usunięcie z płytek wszelkich pozostałości, prace te wykonujemy przy pomocy miękkiej i suchej szmatki dopiero po całkowitym związaniu spoiny. Jeszcze kilka ruchów i elegancka oraz odpowiednio zabezpieczona łazienka gotowa.

www.denbraven.pl

Zaprawa do spoinowania Spectrum-Fill firmy Den Braven na bazie cementu portlandzkiego białego i glinowego charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami roboczymi

 

fot. Den Braven



Firma Den Braven East Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania została założona w 1991 roku jako wschodnioeuropejski oddział Grupy Den Braven. Holding Den Braven Sealants jest liderem technologii uszczelnień w Europie, a marka Zwaluw (Jaskółka z j. holenderskiego) jest rozpoznawalna na całym świecie. Terenem działania Den Braven East jest nie tylko Polska, ale i inne kraje Europy Wschodniej i Azji (Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Białoruś, Azerbejdżan i Kazachstan). Od 2000 r. dysponuje również oddziałem w Moskwie. Den Braven East oferuje szeroki wybór produktów chemii budowlanej obejmujący: silikony, piany poliuretanowe, masy uszczelniające, takie jak akryle, kauczuki i butyleny, kleje montażowe, kleje do drewna i paneli, MS – polimery, kity, fugi, szpachlówki, grunty, impregnaty do drewna, plastyfikatory, środki czyszczące, taśmy dekarskie, samorozprężne taśmy uszczelniające, szpachelki, lakiery w sprayu, hydroizolacje, akcesoria do pian poliuretanowych, pistolety ręczne oraz pneumatyczne i akumulatorowe do silikonów, narzędzia. Dzięki uznanej jakości produkty Den Braven znajdują powszechne zastosowanie w budownictwie, przemyśle, motoryzacji, szklarstwie i gospodarstwie domowym. Den Braven dysponuje magazynami o powierzchni ponad 5000 miejsc paletowych. Produkty firmy dostarczane są w ciągu 48 godzin od złożenia zamówienia.

Den Braven East
więcej informacji – PRESS BOX