Uprzątnięcie spadających liści, koszenie trawników, pielenie grządek, przesadzanie kwiatów i krzewów – to jedne z najczęściej wykonywanych w ogrodzie prac w czasie jesiennych miesięcy.

To jednak nie wszystkie czynności, które powinny przygotować zielone zakątki zarówno na  zimowe chłody, jak też wiosenne przebudzenie. Niezwykle ważne jest uporządkowanie przydomowej przestrzeni za pomocą małych elementów architektonicznych, tj. palisad, murków, czy gazonów, które skutecznie okiełznają bujną roślinność, oddzielą poszczególne strefy i znacznie ułatwią prace porządkowe przez cały rok.

Natura pod kontrolą
Bardzo ważnym aspektem w czasie jesiennych prac w ogrodzie jest rozsadzenie cebulek kwiatów, których okres kwitnienia przypada wczesną wiosną. Należy, nie tylko wybrać dla nich odpowiednio nasłonecznione lub zacienione miejsce, ale także właściwie je posadzić. Już na tym etapie warto pomyśleć o stosownej aranżacji i ułożeniu poszczególnych gatunków roślin, w zależności od okresu wzrostu, kwitnienia i wielkości poszczególnych gatunków. Byliny i kwiaty, które mają szybkie tempo rozrastania, po rozdzieleniu na mniejsze kępki warto umieścić w gazonach jak np. Polbruk Luna, gdzie będą mogły swobodnie piąć się i rozprzestrzeniać, nie zarastając znajdujących się obok roślin. Tego typu zabudowy pozwalają nie tylko ściśle rozgraniczyć strefy poszczególnych gatunków, ale również dodatkowo wzbogacają krajobraz. Wykonać je można również przy pomocy palisad i murków oporowych np. Polbruk Grando. W obramowaniach z murków lub kompozycjach z gazonów równie pięknie na wiosnę będą prezentowały się różnokolorowe tulipany i hiacynty. Dodatkowo, po przekwitnięciu w małych, brukowych formach bez problemu znajdziemy cebulki poszczególnych kwiatów, aby wykopać i przechować je na następny sezon. Poza rozsadzeniem na działce poszczególnych roślin musimy również pamiętać o odpowiednim ich zabezpieczeniu przed przymrozkami. Zasadzone cebulki powinniśmy okryć słomą lub korą, z kolei krzewy ozdobne i  róże należy najpierw starannie obsypać ziemią u nasady pędów, tworząc mały kopczyk. Następnie trzeba obłożyć je słomą
i ewentualnie dodatkowo owinąć płótnem lub agrowłókniną.

Wszystko na swoim miejscu
Ogrodowe przestrzenie stwarzają niezwykłe pole do realizacji najbardziej fantazyjnych aranżacji. Trawniki, ścieżki, kwiaty, skalniaki i oczka wodne, aby tworzyły harmonijną i spójną przestrzeń wymagają jednak szczególnej dyscypliny. Utrzymanie takich kompozycji w ryzach, staje się nie lada wyzwaniem dla ogrodników. Szczególnie jesienią, gdy roślinność jest wybujała i zajmuje znacznie większą przestrzeń niż powinna. Aby ułatwić sobie jesienne porządki i skutecznie okiełznać naturę na czas zimowych miesięcy, warto zastosować elementy, takie jak obrzeża, palisady, czy murki. Tego typu architektoniczne oprawy pozwolą rozdzielić przestrzeń i utrzymać rozrastającą się roślinność w stałych ramach. Dobrym przykładem będzie zastosowanie obrzeży Polbruk Modern, przy pomocy których można różnicować poziom terenu. Stworzony w ten sposób murek będzie stanowił zabezpieczenie roślinności i ziemi na skarpach przed osunięciem się, a dodatkowo oddzieli je od ścieżek i trawy. Za pomocą mniejszych elementów, jak np. obrzeży z kolekcji Polbruk Canto możemy skutecznie stworzyć na trawnikach małe kwiatowe klomby lub zbudować nieduże grządki dla krzewów i innych roślin. Palisady, murki i obrzeża skutecznie zabezpieczają działki nie tylko przed rozrastającą się trawami bujnymi kwiatami, ale także przed przesypywaniem się ziemi, kory, czy żwiru, którym wyłożone są rabaty.

Nasze ogrody, aby mogły prezentować się pięknie i wyjątkowo przez cały rok wymagają dużo pracy i dyscypliny. Nie wystarczy skosić trawy, czy zamieść liści, trzeba również odpowiednio uporządkować całą przestrzeń i stworzyć harmonijny krajobraz. Małe elementy, jak obrzeża, palisady czy murki z pewnością pomogą w tych czynnościach i okiełznają dzikość natury.

Polbruk