Gdy już ustaliłeś – jakiej nieruchomości właścicielem chcesz się stać?, weź coś do pisania i uwzględnij tak zwane czynniki obiektywne. O co mi konkretnie chodzi? O to, na co musisz koniecznie zwrócić uwagę, jeśli chcesz, aby Twoja nieruchomość w miarę upływu czasu zyskała na wartości.

Zatem:

– sprawdź, czy w pobliżu miejsca, gdzie chcesz mieszkać, są sklepy spożywcze, centra handlowe, parki, place zabaw, cisza, zieleń (pamiętaj, że cały czas mówimy tu, o mieszkaniu w mieście, więc oceniając ciszę i zieleń musisz wziąć stosowną poprawkę). Takie elementy bardzo często znacząco podnoszą wartość mieszkania;
– sprawdź, czy dzielnica, w której chcesz kupić dom lub mieszkanie cieszy się opinią spokojnej i bezpiecznej;
– upewnij się jak będzie przedstawiał się rozwój infrastruktury w przyszłości (tej bliższej i dalszej). Czy wiesz jak za klika lat będzie wyglądała komunikacja w danej okolicy, ile będzie budynków biurowych, centrów handlowych, kin, teatrów i punktów usługowych? Czy w okolicy będzie budowana droga bądź trasa szybkiego ruchu? Jeśli tak, to, w jakiej odległości od zabudowań?  Być może w okolicy powstanie pole golfowe, a być może MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – w nim można sprawdzić rzeczy, o których właśnie mówimy) przewiduje niemiłą niespodziankę. Na przykład przewiduje wycięcie pobliskiego parku, aby na jego miejscu powstał wielopoziomowy parking typu „Park & Ride” z pętlą autobusową. Jak ważny jest rozwój infrastruktury, mogły się przekonać osoby, które kilka lat temu zdecydowały się na kupno nieruchomości w okolicach warszawskiego placu Wilsona bądź Dworca Gdańskiego, czyli w pobliżu oddanych do użytku stacji pierwszej linii Metra. Ceny nieruchomości w tych okolicach poszły dynamicznie do góry.

– jeśli nie boisz się ryzyka bądź masz żyłkę hazardzisty, możesz wykorzystać na swoją korzyść tak zwany proces „potencjalnego uszlachetniania okolicy”.  Co mam na myśli? Otóż, są dzielnice, które są mało popularne lub w opinii wielu dość niebezpieczne. Ale dzięki planowanym inwestycjom mieszkaniowym w krótkim czasie (dla rynku nieruchomości krótki czas, to perspektywa, co najmniej kilku lat) mogą stać się bardzo atrakcyjne, a przez to i popularne. Nowe inwestycje przyciągają najczęściej osoby dynamiczne, młode, które mają wyższy status społeczny i lepiej zarabiają. To, na zasadzie kostki domina, przyciąga kolejnych ludzi. Ceny działek budowlanych idą w górę, okolica zaczyna się energicznie rozwijać. Wreszcie do gry wchodzą więksi gracze i jak grzyby po deszczu powstają duże inwestycje komercyjne, typu – sklepy, banki, centra finansowe, centra handlowe. Jeśli więc słyszysz, że w mało „chodliwej” okolicy planowane jest nowoczesne osiedle mieszkaniowe albo duże centrum handlowe, to zastanów się, czy nie zaryzykować i właśnie  tam kupić swoje M?

Kupując nieruchomość z myślą o przyszłej sprzedaży musisz pamiętać, że:… cdn  za tydzień…

 Mirosław Okonkowski
Strefynieruchomosci.blog.pl