Odpowiednia aranżacja tarasu sprawi, że stanie się on wygodnym i inspirującym miejscem do pracy oraz towarzyskich i biznesowych spotkań. Sprawdzonymi materiałami do jego budowy są betonowe kostki brukowe oraz płyty tarasowe. 

Jednym z podstawowych elementów aranżacji współczesnych ogrodów jest przydomowy taras. Jego obecność wydaje się bezdyskusyjna i wynika z wyznaczonej mu roli. Tam właśnie odpoczywamy, bawimy się i biesiadujemy zarówno w gronie rodziny, jak też znajomych oraz przyjaciół.

– Jeśli tylko pozwala na to wielkość działki, warto rozważyć budowę dwóch tarasów: przydomowego i ogrodowego, często nazywanego grillowym – radzi Dominik Wilczyński, projektant w firmie Libet. – Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne i cieszy się stale rosnącą popularnością.

Przydomowy taras, otwarty zarówno od strony domu, jak i ogrodu, jest osią integrującą obie przestrzenie. Z kolei taras ogrodowy budowany z dala od domu, w zaciszu wysokich kwiatów i traw, staje się strefą swobodnej zabawy, jak również oazą spokoju i miejscem wyciszenia.

Z kostki brukowej i płyt tarasowych
Wygląd tarasu, jako elementu przydomowej przestrzeni, nie może być przypadkowy. Jego nawierzchnia powinna komponować się ze stylistyką budynku i zarazem płynnie wpisywać się w aranżację ogrodu. Ciekawie zaprojektowany wzór oraz odpowiednio dobrana kolorystyka uwypuklą atuty, przysłaniając mankamenty otoczenia. Jednocześnie ważne są cechy użytkowe nawierzchni, takie jak antypoślizgowość, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych, w szczególności zmienne temperatury i wilgotność, jak też łatwość pielęgnacji i utrzymania w czystości.

Wszystkie te właściwości posiadają kostki brukowe i płyty tarasowe, dlatego są idealnym materiałem na przydomowe tarasy. Różnorodność kształtów, wzorów i kolorów oraz ogromne możliwości łączenia kostek i płyt ze sobą pozwalają na tworzenie indywidualnych kompozycji, dopasowanych do konkretnego otoczenia. Wizerunek  estetyczny oraz  użytkowy brukowanego tarasu podnoszą elementy wykończeniowe, takie jak obrzeża czy, w przypadku pochyłości terenu, stopnie schodowe. Podkreślają one specyfikę otoczenia, domykają kompozycję nawierzchni, kreują interesujące wrażenia estetyczne.

Nowoczesność, klasyka, eklektyzm
Dopasowanie nawierzchni do architektury domu i specyfiki otoczenia ułatwia bogata oferta rynkowa i dostępność materiałów nawierzchniowych. Oferta firmy Libet obejmuje nie tylko ponad dwadzieścia kilka różnych wzorów szlachetnych kostek brukowych tworzących linię Libet Decco, ale również płyty tarasowe z linii Libet Impressio oraz nowość – gresową płytę tarasową Aristoni z linii Libet Ceramic, której szare odcienie i delikatnie szorstka struktura przywołują skojarzenia z granitowym kamieniem. Płyty szczególnie efektownie wyglądają w nowoczesnym otoczeniu – podobnie jak utrzymana również w szarej kolorystyce płyta Maxima – największa w ofercie Libet – oraz nowość Maxima Trio z oryginalną imitacją fugi. Trochę południowego klimatu wniosą natomiast do naszego ogrodu płyty Tierra. Ich chłodną, jasnoszarą i antracytową tonację ocieplają świetliste refleksy subtelnie muskające powierzchnię.

Klasyczny styl nadadzą tarasowi m.in. kostki Imola, Akropol oraz płyty np. Venetia. Postarzana nawierzchnia kostek, takich jak Atrio, Merano, Romano, i  Durango wzbogaci rustykalny krajobraz. Natomiast najpiękniejsze eklektyczne impresje przyniosą zestawienia kostek i płyt o odmiennym wzornictwie, połączenia starego z nowym, jasnego z ciemnym, gładkiego z chropowatym. 

Niepowtarzalną aranżację tarasu kreują wzory i fantazyjne układy. Można je stworzyć poprzez odpowiednie łączenie produktów z różnych grup asortymentowych albo, jeżeli dostępna jest duża rozpiętość formatów lub kolorów, w ramach jednej kolekcji. Dobrym przykładem jest tu np. system Via Castello z linii Libet Decco Aspero, który zawiera kostki w aż 13 rozmiarach.

Na gruncie, na betonowej wylewce albo na wspornikach
Wybór kostek brukowych lub płyt tarasowych  ma jeszcze tę zaletę, że – dzięki nowoczesnym technologiom – taras można  zbudować w dowolnym miejscu. Obecnie stosowane są 3 podstawowe technologie: na sucho – czyli na gruncie, na mokro – na betonowej wylewce oraz tarasu wentylowanego – na specjalnych wspornikach. 

– Najprostsza i najmniej kosztowna jest technologia tarasu wentylowanego – mówi Kamil Drewczyński z firmy Libet. – Sprawdza się ona zarówno na gruncie, jak też nowych i starych wylewkach betonowych. Konstrukcję tarasu wentylowanego tworzą płyty zamontowane na specjalnych wspornikach ustawionych na stabilnym podłożu. Przestrzeń pomiędzy płytami a gruntem jest idealnym miejscem na poprowadzenie instalacji, np. elektrycznej, alarmowej, oświetleniowej czy wodnej.

Tradycyjną metodą wykonywania tarasu jest natomiast układanie nawierzchni na betonowej wylewce. Choć, w porównaniu ze współczesnymi technologiami, jest ona trudniejsza, droższa, dłuższa i narażona na błędy wykonawcze, ciągle jest popularna. Najczęściej wybór technologii na mokro podyktowany jest warunkami zastanymi, a więc już wylaną betonową podbudową.  

Zaletami technologii na sucho są szybki montaż i demontaż oraz stosunkowo niewysokie koszty.  Nie ma tu bardzo czaso- i pracochłonnych czynności, liczą się precyzja i staranność. Podbudowę stanowi odpowiednio zagęszczone naturalne kruszywo lub tłuczeń. Szczególnej uwagi wymaga ułożenie płyt lub kostek, aby zachować równe odstępy między nimi. Prace, przy właściwej ich organizacji, trwają 1-2 dni, a taras można użytkować bezpośrednio po ich zakończeniu.

Natomiast najprostsza i najmniej kosztowna jest technologia tarasu wentylowanego. Sprawdza się ona zarówno na gruncie, jak też nowych i starych wylewkach betonowych. Konstrukcję tarasu wentylowanego tworzą płyty zamontowane na specjalnych wspornikach ustawionych na stabilnym podłożu. Przestrzeń pomiędzy płytami a gruntem jest idealnym miejscem na poprowadzenie instalacji, np. elektrycznej, alarmowej, oświetleniowej czy wodnej.

Bez względu na wybór technologii wykonania przydomowego tarasu trzeba zawsze pamiętać o  profesjonalnej i właściwie wykonanej podbudowie, bo od tego zależą jakość i trwałość nawierzchni oraz komfort użytkowania.  A atrakcyjny wygląd tarasu, odpowiednio dobrany materiał i wzór nawierzchni wzbogacający walory tak architektury domu, jak i przestrzeni ogrodu oraz jego funkcjonalność sprawią że przebywanie na nim będzie czystą przyjemnością.

Libet