Po raz trzeci rusza konkurs Multi EKO Dom, na projekt domu jednorodzinnego łączącego maksymalną opłacalną ekonomicznie efektywność energetyczną z estetyką i komfortem użytkowania. Zwycięska praca otrzyma 10.000 zł.

 

Zadaniem uczestników, podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu, jest zaprojektowanie domu jednorodzinnego, łączącego maksymalną efektywność energetyczną, odpowiednio uzasadnioną opłacalnością dobranych rozwiązań w porównaniu do domu spełniającego minimalne dzisiejsze wymagania, niebanalną estetykę oraz dającą szerokie możliwości funkcjonalność. Projekty zgłaszane do konkursu muszą zawierać rozwiązania oparte na skalnej wełnie ROCKWOOL. Prace powinny składać się z. przekrojów i wizualizacji w skali 1:100, a także charakterystyki energetycznej i ekonomicznej wraz z opisem projektu i zastosowanych rozwiązań.

W konkursie wziąć udział można indywidualnie lub grupowo. Prace składać można do 30 czerwca 2015 roku. Na zwycięzców czekają trzy nagrody finansowe – 10.000 zł, 5.000 zł i 3.000 zł.

Brać przykład z najlepszych

Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, tak i tym razem prace poddane zostaną analizie na trzech głównych płaszczyznach. Jeden projekt może uzyskać maksymalnie 100 punktów. Za funkcjonalność i estetykę oraz uzasadnienie rozwiązań pod względem ekonomicznym można zdobyć po 30 punktów. Dogłębniej oceniony zostanie dobór rozwiązań energetycznych – tutaj otrzymać można aż 40 punktów. Dobrym pomysłem dla tegorocznych uczestników może się okazać zainspirowanie się pracami, które zdobyły uznanie jurorów w poprzednich edycjach. – W projekcie „Ground House”, który zdobył główną nagrodę w ostatniej odsłonie konkursu, doceniliśmy bryłę, która pomimo nowoczesnych inspiracji, zdołała nawiązać do tradycji polskiej architektury, a także nienaganne zastosowanie rozwiązań typowych dla budynku niskoenergetycznego. Zrozumienie zasad mądrego oszczędzania, interdyscyplinarna znajomość wielu aspektów budownictwa, zmysł artystyczny – to cechy, jakimi powinni wykazać się studenci – podpowiada Piotr Pawlak z ROCKWOOL Polska, członek Jury oceniającego prace.

W skład Jury podobnie jak w latach poprzednich wchodzą przedstawiciele świata nauki, mediów jak i rynku. Przewodniczącym Jury jest profesor dr. hab. Dariusz Gawin, Dziekan Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Łódzkiej. Obok niego prace oceniać będą dr. inż. arch. Anna Bać z Politechniki Wrocławskiej, Katarzyna Wangin – redaktor naczelna miesięcznika Ładny Dom, arch. Artur Wójciak z Grupy Archipelag oraz Piotr Pawlak – ekspert w zakresie efektywności energetycznej z ROCKWOOL Polska.

Przyszłość budownictwa = budowa przyszłości

Konkurs Multi EKO Dom to regularna inicjatywa i stała część kampanii społecznej Szóste paliwo, która skupia się na powszechnej edukacji w zakresie budownictwa efektywnego energetycznie. Długofalowe zmiany, jakie zachodzą w rodzimym sektorze budowlanym, oznaczają konieczność odpowiedniego przygotowania na przyszłe uwarunkowania prawne. Przygotować należy zwłaszcza tych, którzy stawiają na tym polu swe pierwsze kroki. Ideę stojącą za konkursem tłumaczy Piotr Pawlak: – Modyfikacje w przepisach w zakresie izolacyjności ścian i dachów to temat, który dotyczy w równym stopniu tych, którzy w nowych domach będą mieszkać jak i tych, którzy owe domy będą tworzyć. To wyzwanie przede wszystkim dla studentów kierunków budowlanych – to oni już za kilka-kilkanaście lat będą decydować o kształcie budownictwa. Stąd prowadzona od kilku lat kampania społeczna Szóste paliwo oraz odbywający się w ramach niej konkurs Multi EKO Dom.

Szczegółowe informacje nt. konkursu Multi EKO Dom znaleźć można na stronie www: http://6paliwo.pl/yep/konkurs/