Dzięki unikalnym właściwościom włókno-cement stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych pokryć dachowych. Architekci coraz chętniej wykorzystują ten materiał w nowo powstałych inwestycjach – nie tylko w budynkach inwentarskich, lecz również w segmencie mieszkaniowym. Idealnym przykładem są inwestycje w Łanach i Oleśnicy.
Dach to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów inwestycji budowlanej. Jego głównym zadaniem, pomijając równie ważną oprawę wizualną, jest w głównej mierze krycie i osłanianie budynku przed wpływami atmosferycznymi. Wybierając pokrycie dachowe kierujemy się różnymi kryteriami. Ważne jest, by wykonane materiały budowlane posiadały konkretne właściwości czy atesty, oraz szły w parze z estetyką.
Włókno-cementowe produkty Cembrit wykonane są z naturalnych i bezpiecznych dla środowiska materiałów, takich jak woda, cement czy celuloza. Materiał budowlany cechuje się dużą trwałością oraz szeregiem właściwości, dzięki którym dach nie ulega korozji, jest odporny na porywiste opady atmosferyczne, procesy gnicia czy silne wahania temperatur – komentuje Maciej Duszczak, Marketing Manager firmy Cembrit..
Niedawno oddano do użytku obiekty mieszkalne w Łanach i Oleśnicy na Dolnym Śląsku. Są to budynek jednorodzinny oraz bliźniak. Projektując podwrocławskie inwestycje inspirowano się architekturą skansenów w różnych częściach Europy. Pod względem funkcjonalności oba domy są standardowe, jednak estetyką zdecydowanie wyróżniają się na tle sąsiedztwa. Rozkład pomieszczeń jest następujący: obiekt w Łanach na parterze posiada pokój dzienny, kuchnię, gabinet, kotłownię i garaż, natomiast na piętrze znajdują się wszystkie sypialnie i łazienka. Z kolei do obiektu w Oleśnicy podjeżdża się od północy, natomiast od południa umieszczony jest pokój dzienny i ogród – pomiędzy nimi zaprojektowany został korytarz z dostępem do sypialni, łazienek i innych pomieszczeń.
Do pokrycia skośnych dachów w wyżej wymienionych inwestycjach wykorzystane zostały płytki z włókno – cementu. Ich zaletą jest to, że można je ze sobą łączyć bardzo precyzyjnie, używając niewielkich obróbek blacharskich. O ich wyborze podczas realizacji inwestycji przesądziły pozytywne opinie o produkcie, jak również konkurencyjna cena, która jest znacząco niższa od innych materiałów elewacyjnych np. drewna czy kamienia naturalnego. Płytki z włókno-cementu występują w szerokiej gamie kolorystycznej, jak również gabarytowej.
Dodatkowym atutem posiadania dachu z materiałów włókno-cementowych jest ich lekkość. Zastosowane krokwie nie muszą być tak masywne jak w przypadku tradycyjnej dachówki. Dzięki użyciu czarnych płytek z włókno-cementu marki Cembrit, budynki stały się bezobsługowe, co w praktyce oznacza, że nie wymagają dużego nakładu pracy. Chodzi tu o brak potrzeby częstego malowania czy czyszczenia pokrycia dachowego.
Najważniejsze w projektowaniu domów jest zadowolenie inwestorów. Dom w Łanach nie jest jeszcze zamieszkały, natomiast w domu w Oleśnicy obydwie rodziny mieszkają od dobrych kilku miesięcy i są zadowolone ze swojego wyboru.
Cembrit