W okresie wakacyjnym wzrasta liczba włamań i kradzieży – złodzieje wykorzystują długotrwałą nieobecność lokatorów w mieszkaniach i domach. Włamywaczom sprzyja brak właściwych zabezpieczeń i obojętność pozostałych mieszkańców, którzy nie przywiązują uwagi do nieobecności sąsiadów. Jak chronić mieszkanie w okresie urlopowym? Jak zabezpieczyć się finansowo na wypadek kradzieży z włamaniem?

 Niestrzeżone nieruchomości są łakomym kąskiem dla włamywaczy. Na poważne straty finansowe naraża Cię nie tylko brak zabezpieczeń antywłamaniowych czy systemu monitorującego, ale także niska wykrywalność przestępstw. Rokrocznie wykrywa się zaledwie ok. 30% sprawców kradzieży z włamaniem. Jeżeli przestępca nie zostanie wykryty, odszkodowanie finansowe może zapewnić ubezpieczenie mieszkania.

Jak działa ubezpieczenie mieszkania?

 W ramach ubezpieczenia mieszkania ochroną finansową możesz objąć nie tylko samo mieszkanie, ale też np. pomieszczenia przynależne do niego, takie jak piwnicę, strych czy nawet miejsce parkingowe. Co jest bardzo ważne – osobno ubezpieczasz tzw. elementy stałe (np. instalacje, drzwi, okna) i mienie ruchome (np. cenne dla Ciebie rzeczy, o które możesz się obawiać podczas nieobecności).

 
Podstawowe ubezpieczenie mieszkania chroni je na wypadek takich nieprzewidzianych zdarzeń, jak: pożar, zalanie, uderzenie pioruna, wichura, dym i sadza, deszcz nawalny. Wszystkie te sytuacje znajdziesz wypisane w katalogu zdarzeń losowych, aczkolwiek przeczytaj także ich poszczególne definicje, ponieważ np. zalanie możesz zrozumieć nieprawidłowo jako powódź, zwłaszcza jeżeli mieszkasz blisko terenu zalewowego.

 
Przy wyborze ubezpieczenia mieszkania na wypadek kradzieży z włamaniem lub rabunku przeczytaj dokładnie, jakich zabezpieczeń wymaga ubezpieczyciel. Jeżeli na okres urlopu niefortunnie zostawisz uchylone okno, które ułatwi włamywaczowi dostanie się do mieszkania, ubezpieczyciel może potraktować ten fakt jako nieodpowiedzialność lokatora.

 

Jakich zabezpieczeń mieszkania może wymagać ubezpieczyciel?

 

Towarzystwo ubezpieczeniowe w swoim OWU może mieć zapisy o np.:

 

  • -pełnych drzwiach zewnętrznych (ewentualnie – drzwiach z oszkleniem, które mają szybę odpowiadającą co najmniej klasie P-4),

  • -takim osadzeniu drzwi, które nie jest możliwe bez użycia siły i narzędzi, a otwarcie – bez użycia podrobionych kluczy,

  • -zamkach zastawkowych bądź atestowanych,

  • -przechowywaniu kompletów kluczy w miejscu chronionym przed kradzieżą, do którego nie mają dostępu osoby nieuprawnione.

 Przed zakupem ubezpieczenia mieszkania zapoznaj się także z wyłączeniami odpowiedzialności, czyli sytuacjami, za które ubezpieczyciel nie odpowiada finansowo. Będzie to np. kradzież przedmiotu z mieszkania bez śladów włamania czy jego zaginięcie w niewyjaśnionych okolicznościach.

 Co istotne – osobnym ubezpieczeniem możesz objąć np. szyby od stłuczenia. Ochrona obejmuje nie tylko szyby okienne i drzwiowe, ale także oszklenia ścian, szklane przegrody, akwaria i terraria. Niestety ubezpieczeniu mogą nie podlegać już oszklenia altan czy wiat, dlatego wczytaj się w warunki dodatkowych klauzul.

 
Z racji z tego, że ubezpieczenie mieszkania online jest wygodną formą jego kupna, nie musisz nawet wychodzić z domu, żeby zapoznać się dokładnie z warunkami oferty. Na spokojnie, bez zdenerwowania się, umawiania na spotkania – przeczytaj OWU online, aby wiedzieć, jak ubezpieczasz mieszkanie i kiedy możesz liczyć na odszkodowanie.

 

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas urlopu?

 
Jeżeli możesz, poproś o czujne oko sąsiadów, którzy mogliby co jakiś czas zaglądać do Twojego mieszkania – zapalić światło wieczorem, przewietrzyć pomieszczenia, zabrać ulotki z wycieraczki i korespondencję ze skrzynki. Możesz także skorzystać np. z czasowych włączników światła. Dzięki nim możesz podłączyć do prądu nawet radio. Zapalone światło, koniecznie o różnych porach dnia (wtedy włamywacz nie jest w stanie ułożyć wzoru obecności i nieobecności lokatorów), a także dobiegająca z wnętrza muzyka może sprawić, ze złodziej nie będzie ryzykował przyłapania na gorącym uczynku.

 Zastanów się nad instalacją systemu alarmowego ze zdalnym podglądem, który będzie inwestycją na lata. Nieco większym kosztem będzie również zakup rolet antywłamaniowych czy okratowanie okienek piwnicznych, ale przecież nie montujesz tych zabezpieczeń tylko na jeden urlop.

 Jeżeli posiadasz wyjątkowo cenne przedmioty, pozostaw je w rękach rodziny lub zaufanych przyjaciół. Być może właśnie wśród nich jest ktoś, kto chętnie przyjechałby do Ciebie na czas Twojego urlopu, odpoczął i przy okazji… pilnował domu? Taki stróż może odstraszyć złodzieja skuteczniej niż nie jeden system alarmowy!