Podstawą zrównoważonego rozwoju są wysokiej jakości rozwiązania, które mają przyszłościowy charakter i pozwalają oszczędzać cenne zasoby. Wszystkie te aspekty na poziomie produktu są oceniane w ramach uznanego systemu oceny środowiskowej Cradle to Cradle. Firma Schüco zajmuje wiodącą pozycję w programie, gdyż w jej ofercie można obecnie znaleźć aż 46 systemów certyfikowanych w standardzie srebrnym i 9 na poziomie brązowym.

Już 46 rozwiązań produktowych Schüco posiada srebrny certyfikat w standardzie certyfikacji Cradle to Cradle (C2C). W tej grupie znalazło się aż 29 systemów okiennych, 7 systemów drzwiowych, 6 systemów fasad słupowo-ryglowych, nowa fasada elementowa AF UDC 80, a także 3 systemy przeciwsłoneczne. Podczas certyfikacji firmie Schüco przyznano srebrny standard za zastosowanie zdrowych materiałów i wtórnego użycia zasobów, a także złoty standard w kategoriach „Energia odnawialna i zarządzanie emisjami”, „Zarządzanie wodą” i „Sprawiedliwość społeczna”. W związku z tym wszystkie te produkty uzyskały certyfikację na poziomie srebrnym zgodnie z systemem oceny Cradle to Cradle Certified® Product Standard. Ponadto dziewięć pozostałych rozwiązań Schüco poddanych ocenie środowiskowej w programie C2C posiada standard brązowy. Są to dwa systemy okienne, trzy systemy fasadowe, trzy systemy przesuwne oraz jeden system drzwiowy. Wszystkie produkty Schüco zgodne z koncepcją C2C są dostępne w standardowej ofercie systemów aluminiowych.

Idealne do budynków poddawanych ocenie środowiskowej

Stosowanie produktów budowlanych posiadających certyfikat C2C znacznie ułatwia uzyskanie pozytywnej oceny środowiskowej budynku w systemach takich, jak DGNB czy LEED. To uznawany dokument poświadczający, że obiekt spełnia wymagane w tych programach kryteria zrównoważonego rozwoju. Standard C2C jest dziś ponadto brany pod uwagę także w nowszych wersjach wielu innych systemów certyfikacji, takich jak np. BREEAM. Certyfikat C2C przynosi korzyści również podczas postępowań przetargowych, gdyż nie tylko pozwala on spełnić założone w projekcie wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju, lecz także dostarcza potwierdzonych badaniami dowodów na ekologiczny charakter zastosowanych rozwiązań. W systemie C2C bezpieczeństwo stosowania produktów przez ludzi i ich przyjazność dla środowiska są poddawane bardzo rygorystycznemu procesowi oceny. Systemy produkowane z wykorzystaniem energii odnawialnej i przydatne do recyklingu wywierają znacznie mniejszy wpływ na środowisko w całym cyklu życia. Wszystko to sprawia, że systemy aluminiowe Schüco znajdują idealne zastosowanie w ekologicznych budynkach poddawanych ocenie środowiskowej.

Zrównoważona koncepcja Cradle to Cradle

Koncepcja projektowania produktu Cradle to Cradle została opracowana w latach 90. XX wieku. Zgodnie z nią wszystkie materiały są cennymi surowcami krążącymi w zamkniętych obiegach technicznych i do nich wracają zamiast ulegać utylizacji. Produkty trwałe, takie jak systemy aluminiowe Schüco, pod koniec cyklu życia mogą być ponownie rozłożone na surowce pierwotne i użyte do wytwarzania nowych wyrobów. Powinny być one przy tym przydatne do recyklingu bez utraty jakości, co wyklucza jakikolwiek downcykling czy recykling termiczny. Oznacza to, że w nowym cyklu życia profil aluminiowy może zostać przetworzony na kolejny profil aluminiowy lub inny porównywalny element. Aby uzyskać certyfikat Cradle to Cradle Products Innovation Institute, firmy poddające swoje rozwiązania ocenie zgodnie z systemem C2C muszą spełnić kryteria w pięciu rozbudowanych obszarach. Używane do produkcji materiały muszą być nieszkodliwe dla zdrowia ludzi i środowiska, a także wytwarzane z użyciem energii odnawialnej oraz przy uwzględnieniu odpowiedzialnego gospodarowania wodą. Produkt powinien być ponadto zaprojektowany w taki sposób, aby możliwe było oddzielenie od siebie poszczególnych materiałów zgodnie z ich przeznaczeniem. Piąta kategoria dotyczy sprawiedliwego traktowania wszystkich stron w łańcuchu dostaw. Produkty są oceniane w każdym z tych obszarach w czterostopniowej skali, od standardu brązowego poprzez srebrny i złoty aż po najwyższy – platynowy. Wynik certyfikacji jest przy tym uzależniony od najniższej oceny otrzymanej w dowolnej kategorii. Choć wszystkie te kryteria są brane pod uwagę jednocześnie, kluczowe znaczenie ma aspekt zdrowotny. Jeśli produkt zawiera szkodliwe substancje umieszczone na liście zakazanych, nie uzyskuje on certyfikatu.


70 lat Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 5650 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego – od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2019 roku obrót w wysokości 1,750 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl

Schüco International Polska
press box