Wielkogabarytowe przeszklenia, zwłaszcza w salonie, stały się w ostatnim czasie szalenie modne. Czemu zawdzięczają popularność? Pozwalają osiągnąć spektakularny efekt, zdobią wnętrze i samą kubaturę budynku, wygodnie łączą strefę domową z ogrodem. Co jednak z praktycznymi aspektami? Czy takie okna są szczelne, bezpieczne, drogie? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Czy wybierając system HST, narażamy się na przewiewy?

Konstrukcja HST stała się bardzo popularna w Polsce. Jest to rozwiązanie zaczerpnięte z rynków południowej Europy, gdzie zdecydowanie obserwujemy odmienny klimat. Co za tym idzie – parametr szczelności powietrza w drzwiach tarasowych jest nieco inny od tradycyjnych systemów okiennych, nadal jednak kwalifikuje się do najwyższej, 4- klasy. Wszystko za sprawą przemyślanego systemu uszczelek dociskowych. W konstrukcji HST wykorzystujemy system uszczelnienia równoległy, przylegający – doskonale spełniający swoje funkcje.

Warto pamiętać, że w przypadku stolarki otworowej ogromną rolę odgrywa prawidłowo wykonany montaż, dobrze zamontowane drzwi tarasowe w systemie HST nie powinny powodować odczuwalnych przewiewów w domu.

Czy do szklanych fasad muszę wybrać okna aluminiowe?

Fasady, czyli „szklane ściany” mają za zadanie wpuścić do wnętrza jak najwięcej światła. Często okazałe gabaryty czy niestandardowe wymiary wpływają również na aspekt wizualny. W praktyce to również wymiar planowanej tafli szkła, determinuje wybór materiału, z którego zostanie wykonany produkt. W przypadku konstrukcji HST – maksymalny wymiar to 14 m2, jeśli inwestor zakłada pojedynczą taflę szkła, która nie będzie się otwierała – 7 m2. Natomiast w przypadku drzwi wejściowych, niezależnie od gabarytów, dedykowane są systemy aluminiowe.

Zawsze przypominamy jednak inwestorom, że wybierając okna aluminiowe marki KRISPOL do dużych przeszkleń, z powodzeniem mogą miksować rozwiązania i np. do okien o mniejszych powierzchniach zastosować PVC.

Żeby posiadać bezprogowe przejście w przypadku systemu HST, należy dokupić specjalny próg?

Posiadając konstrukcję KRISPOL FEN 82 HST, na każdym etapie inwestor może doposażyć okno przesuwne w próg płaski z ukrytym odpływem wody opadowej. Na całej głębokości zabudowy progu – blisko 200 mm – jedyny widoczny element konstrukcji w świetle przejścia to niska, 5 mm szyna jezdna.
Standardowo progi HS po całkowitej zabudowie posiadają około 30 mm wysokości progu – to widoczny, naturalny spadek dla odpływu wody.

Czy duże okna są drogie?

Warto pamiętać, że gabaryt okna wpływa na jego cenę, ale nie jest jedynym czynnikiem, który ma znaczenie:

  • Typ otwierania – zdecydowanie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie okna FIX, czyli konstrukcji stałej, nieotwieralnej. Wśród systemów otwieranych – tańszy będzie system uchylno-przesuwny PSK, a najdroższym przesuwny – HST.
  • Materiał, z którego wykonane jest okno – PVC (bardziej ekonomiczna wersja), aluminium.
  • Wybór okleiny – z jednej z dwóch grup cenowych.
  • Bikolor – czyli okno okleinowane lub malowane (w przypadku okien aluminiowych) od strony zewnętrznej i wewnętrznej.
  • Dodatki – czyli np. wybór ciepłej ramki, ciepłego systemu montażu okien etc.

Gdybyśmy porównywali nieprzezierną ścianę z przeszkloną, rzeczywiście jest to droższe rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że nie bez powodu panuje trend na wielkogabarytowe przeszklenia, a przebywanie we wnętrzu, do którego wpada naturalne światło to lepszy komfort i samopoczucie mieszkańców. Ponadto wygodne osłony typu żaluzje fasadowe pozwalają na swobodne sterowanie ilością światła.

Jeśli zależy nam na optymalizacji ceny – polecamy nieotwierane okna typu FIX, świetnie sprawdzą się one również w przypadku inwestycji z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Czy duże okna są trudne w czyszczeniu?

Duże przeszklenia rzeczywiście mogą być uciążliwe w czyszczeniu. Zawsze na etapie projektu domu warto przemyśleć kwestie praktyczne – cała ściana w formie szklanej fasady będzie tworzyła niesamowity efekt, ale jednocześnie może generować konieczność zatrudnienia do pomocy zewnętrznych firm lub korzystanie z myjki na długim teleskopie.

Niższe okna z powodzeniem można oczyścić samodzielnie, a czynność przebiega analogicznie, jak w przypadku wszystkich innych okien. Dlaczego więc często pojawia się takie pytanie? Pamiętajmy, że posiadając okno tarasowe i dzieci w domu, lub czworonogi – siłą rzeczy musimy takie okno myć częściej. W tym przypadku inwestorzy często korzystają z dwóch rozwiązań, które ułatwiają utrzymanie czystości:

  • Zastosowanie szyb samoczyszczących Bioclean, które zapobiegają osiadaniu się wody przy opadach, dzięki czemu szyba pozostaje dłużej czysta. Nadal jednak trzeba ją myć, jednak zdecydowanie rzadziej.
  • Roboty do czyszczenia okien – na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które wyręczają nas z tej czynności.


Duże okno – czy ma wpływ na bezpieczeństwo?

Wybierając wielkogabarytowe przeszklenie, nie powinniśmy obawiać się o aspekty dotyczące bezpieczeństwa. Każdy gabaryt okna posiada specjalnie wyselekcjonowane komponenty, których dobór odbywa się na podstawie licznych badań bezpieczeństwa użytkowania. Warto jednak liczyć się z faktem, że gabaryt okna może wymagać zastosowania okuć o większej nośności czy też bezpiecznych, hartowanych lub laminowanych szyb. Dodatkowo jeszcze na etapie wyboru produktu, można zdecydować się na wbudowane w produkt kontaktrony, umożliwiające podpięcie do dowolnego systemu alarmowego.

Duże okna – na co zwrócić uwagę, a o czym może zapomnieć inwestor?

W przypadku dużych okien, podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych, warto zastanowić się nad tym, jakie są potrzeby przyszłych mieszkańców, kto będzie z produktów korzystał, jakie są nasze preferencje wizualne, jakie parametry cieplne powinny posiadać te produkty.

W przypadku szklanych fasad dodatkowo należy pamiętać o komforcie cieplnym wewnątrz pomieszczenia i aspekcie zapewnienia prywatności. W obu przypadkach doskonale sprawdzą się żaluzje fasadowe.

KRISPOL
press box