Po kryzysie związanym z pandemią pojawiło się nowe zagrożenie. Masowy niedobór surowców, w tym szczególnie dotkliwy brak węgla i gazu powoduje rosnące koszty energii – ogrzewania oraz prądu. Eksperci ostrzegają, że problem nie zniknie, a nawet nasili się do końca roku. Z tego względu warto już teraz pomyśleć, w jaki sposób zabezpieczyć się zarówno przed wysokimi rachunkami, jak i zbliżającymi się niskimi temperaturami. Rozwiązaniem może być zadbanie o odpowiednią termoizolację domu. Dobre ocieplenie gwarantuje wiele korzyści m.in. wyraźne ograniczenie zapotrzebowania na energię i mniejsze koszty eksploatacji.

Obecnie wiele gospodarstw domowych zmaga się z problemem wysokich rachunków i perspektywą niedoboru surowców, w tym gazu i węgla. A tzw. „czarnym złotem” swoje domy ogrzewa ok. 3 mln Polaków1. Rządowe próby ustalenia maksymalnej ceny za tonę spełzły na niczym. W tym momencie proponowana wysokość dodatku węglowego wynosi 3 tys. zł. Tyle samo kosztuje obecnie tona węgla, a i tak nie jest on praktycznie dostępny. Jego brak powoduje, że rosną nie tylko koszty prądu i gazu, ale też żywności. Mimo że do zimy jeszcze daleko, wizja kryzysu energetycznego za kilka miesięcy staje się bardzo realna.

Ocieplenie z dofinansowaniem

W obecnej sytuacji, pomocne mogą okazać się programy rządowe mające na celu pomoc osobom chcącym wymienić stary piec grzewczy lub dokonać termomodernizacji. Jeszcze niedawno dofinansowanie ocieplenia przysługiwało jedynie właścicielom domów jednorodzinnych. 21.07 miał inaugurację nowy system dopłat o nazwie „Ciepłe mieszkanie”. Dzięki niemu także mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą odciążyć swoje budżety i zadbać o odpowiednią izolację. To tylko jeden z wielu programów rządowych i pozarządowych, których w ostatnim czasie pojawiło się naprawdę wiele.

Ulga dla portfela i środowiska

Ocieplenie budynku to najskuteczniejsze rozwiązanie w walce z obniżeniem zużycia energii i ograniczeniem kosztów eksploatacji. Polega ono m.in. na izolacji ścian, dachów i stropów przez dołożenie materiału posiadającego wysokie właściwości termoizolacyjne. Proces ten pozwala minimalizować spalanie paliw grzewczych, a co za tym idzie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Tym samym jest nie tylko korzystny dla portfela, ale także dla środowiska oraz naszego zdrowia. Szacuje się, że kompleksowe ocieplenie domu lub mieszkania pozwala zmniejszyć zużycie ciepła nawet do 40%. Izolacja zewnętrznych ścian i sufitów to oszczędność ok. 10–25%, a uszczelnienie okien to kolejne 10–15%. Dzięki poprawnie wykonanej izolacji, możemy zredukować koszty ogrzewania, co w zależności od wielkości budynku oraz samej instalacji może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Pokazuje to symulacja Grupy Atlas.

System ETICS – sprawdzone rozwiązanie docieplenia budynku

Wielu producentów oferuje gotowe rozwiązania termoizolacyjne. Jednym z nich jest Grupa Atlas, która w swojej ofercie posiada kilkanaście propozycji grup produktów, w tym system ATLAS ETICS, w skład którego wchodzą kleje do materiału termoizolacyjnego, kleje do zatapiania siatki, siatka zbrojąca, podkłady pod tynki, tynki i farby. System ETICS (ang. External Thermo Insulation Composite System) to kompleksowy system do ocieplania ścian zewnętrznych budynków. Polega on na przymocowaniu do ściany za pomocą specjalnego kleju warstwy materiału termoizolacyjnego (np. styropianu, wełny EPS, płyty rezolowej), warstwy zbrojonej, a także cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej. Jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym do izolowania termicznego i wykańczania dostępnym na rynku.

Atlas ETICS to system ociepleń z użyciem standardowych płyt styropianowych. Dzięki swojej uniwersalności może być stosowany zarówno na powierzchniach otynkowanych, jak i na murach surowych, wykonanych z cegły bądź bloczków różnego rodzaju. Jest także niezwykle odporny. Jako jedyny system na rynku posiada badania skuteczności ochrony elewacji na porastanie przez grzyby pleśniowe i glony po długotrwałych opadach deszczu. Gwarantuje ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, w tym gradobiciem. Jako jedyny z dostępnych na rynku rozwiązań umożliwia wykonanie elewacji w kolorystyce bardzo intensywnej i ciemnej. Doskonale nadaje się do ocieplenia budynków tradycyjnych, a także energooszczędnych.

W ofercie marki Atlas znajdują się produkty kompatybilne z systemem ETICS gwarantujące trwały montaż i wykończenie termoizolacji. Dedykowana zaprawa klejąca z linii Atlas GRAWIS zapewnia wysoką przyczepność zarówno do styropianu, jak i podłoża, którą osiąga już po 24 godzinach, a standardowe zaprawy umożliwiają prace dopiero po 48-72 h. Może być stosowana do ociepleń nowych budynków oraz poddawanych termomodernizacji. Z kolei Atlas TYNK SILIKONOWY może stanowić trwałe wykończenie elewacji. Produkt dobrze sprawdza się szczególnie na fasadach narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. To wyprawa tynkarska o niskiej nasiąkliwości i wysokiej hydrofobowości, ograniczająca niebezpieczeństwo wnikania zanieczyszczeń i rozwoju życia biologicznego.

Do kalendarzowej zimy zostało jeszcze sporo czasu. Warto odpowiednio go spożytkować i zastanowić się, w jaki sposób zaoszczędzić na wciąż rosnących cenach energii. Jednym z najbardziej efektywnych jest termomodernizacja budynku. Decydując się na ocieplenie budynku lub jego termomodernizację dobrze postawić na sprawdzone rozwiązania, które zapewnią ciepło, komfort i bezpieczeństwo na wiele lat.

Atlas