Wybór energooszczędnych systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii to przede wszystkim niskie koszty eksploatacyjne. Dodatkowym atutem są nie tylko aspekty ekologiczne, czyli fakt, że urządzenia te nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń, lecz również wygoda obsługi, prostota i ich cicha praca.

Jednym z takich rozwiązań są powietrzne pompy ciepła, które funkcjonują jako samodzielny system grzewczy lub mogą stanowić uzupełnienie już istniejącego.

Pompy ciepła są chętnie stosowane ze względów ekonomicznych, a powietrzna pompa ciepła dodatkowo pozwala zredukować wydatki na ogrzewanie w nowych oraz modernizowanych budynkach. Prostota montażu oraz pozyskanie energii z powietrza powodują, że ten typ pompy pozostaje konkurencyjny dla pomp wodnych i gruntowych.

Energia z powietrza

Ogrzewanie bądź chłodzenie pomieszczeń pompą ciepła polega na wymianie energii z otoczeniem przy wykorzystaniu jednostki zewnętrznej i jej wymiennika ciepła, przez który wentylator przetłacza powietrze.

Urządzenia składają się z dwóch modułów: zewnętrznego, który pobiera ciepło z powietrza oraz z jednostki wewnętrznej, której zadaniem jest przekazanie energii do budynku. Moduł zewnętrzny może być zamontowany w każdym miejscu, niezależnie od ukształtowania terenu, jednak należy unikać dystrybucji hałasu w niepożądanym kierunku, np. sąsiedztwa.

Pompy odzyskują ciepło z powietrza nawet, gdy temperatury sięgają -20°C, jednak ich moc obniża  się wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, co nie zapewni pełnej kompensacji strat ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. Dlatego niezbędne okazuje się wsparcie elektryczne lub hydrauliczne przez kocioł. Dzięki takim rozwiązaniom mogą one działać samodzielnie przez cały rok, bez względu na pogodę. Dodatkowo, warto podkreślić, że doskonale sprawdzają się w połączeniu z ogrzewaniem połogowym, ściennym lub grzejnikowym.

Dlaczego warto wybrać powietrzną pompę ciepła?

Powietrzne pompy posiadają wiele zalet. Jak już wspominaliśmy, mogą być instalowane w dowolnej lokalizacji, przy każdym typie zabudowy  oraz w budynkach w których już istnieje system grzewczy. W porównaniu do rozwiązań, pobierających energię z gruntu, ich montaż jest niezwykle szybki, instalacja nie wymaga wykonywania zaawansowanych prac montażowych, co pozwala uzyskać dodatkowe oszczędności pieniędzy i czasu.

Ważną kwestią pozostaje fakt, że powietrzne pompy ciepła umożliwiają również ogrzewanie c.w.u., której pozyskanie jest możliwe przez cały rok. Kolejnym atutem jest to, iż urządzenie służy również do chłodzenia – za pomocą instalacji podłogowej, która ogrzewa pomieszczenia w okresie zimowym bądź klimakonwektorów.

W jakich inwestycjach sprawdzają się najlepiej?

Powietrzne pompy ciepła doskonale nadają się do montażu w miejscach, gdzie nie ma możliwości wykonania wymiennika gruntowego z uwagi na ukształtowanie działki.

Ponadto, urządzenia stanowią alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania. Pozwalają obniżyć koszty stosowania paliw kopalnych, np. węgla, oleju czy gazu. Używa się ich w celu zwiększenia komfortu i zminimalizowania obsługi instalacji grzewczej.

Dobrze sprawdzą się również w domach energooszczędnych, które charakteryzują się niewielkim zapotrzebowaniem na ciepło. Nawet w zimie, kiedy pompa będzie wykorzystywała 100% swojej mocy, opłaty za energię pozostaną stosunkowo niewielkie.

Jeśli w okolicach budynku lub działki nie występuje sieć gazu ziemnego, wówczas również warto rozpatrzyć montaż powietrznej pompy ciepła. W tym wypadku będzie ona idealną alternatywą dla pieców i kotłów na paliwa stałe.

Pompy ciepła na przykładzie produktów Sofath

Przykładem powietrznej pompy ciepła, która może działać jako samodzielny system grzewczy lub  wspomaganie i usprawnienie istniejącej już instalacji jest Lizea Iv marki Sofath.

– Przez większą część roku zapewnia całkowity komfort cieplny w domu, będąc niezwykle wygodnym i zarazem ekonomicznym rozwiązaniem. Za dodatkową oszczędność odpowiada system Inverter, w który wyposażone jest urządzenie. Dzięki niemu moc działania pompy dostosowywana jest do potrzeb użytkowników i określonej przez nich wymaganej temperatury komfortu – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath (http://www.sofath.pl/).

Lizea została zaprojektowana w taki sposób, by doskonale sprawdzała się w wielu inwestycjach, gwarantując użytkownikom pełen komfort – nie tylko cieplny, lecz również finansowy.

Sofath