Wybór odpowiednich okien do domu lub mieszkania jest bardzo istotną sprawą. Tym bardziej, że nie musimy decydować się na ten sam rodzaj do wszystkich pokojów. W zależności od kondygnacji, nasłonecznienia, hałasu oraz od typu pomieszczenia, możemy zdecydować się na wyposażenie idealnie dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Każdy dom i mieszkanie są inne. Jeśli zdecydowaliśmy się na lokum pełne słońca, doskonale wiemy o tym, że – zwłaszcza latem – silne promienie mogą być męczące, a promieniowanie UV może przyspieszać blaknięcie mebli. W przypadku budynków, położonych przy ruchliwych ulicach, powinniśmy zadbać o to, by zminimalizować hałas. Wybierając okna, powinniśmy mieć na uwadze również to, czy chcemy je zamontować w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym. Dzięki temu będziemy czuć się jeszcze bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Pokój pełen słońca na parterze

Lokale, które znajdują się na parterze, są narażone na ryzyko włamania. Szczególnie, gdy mamy na myśli pomieszczenia z dużymi oknami balkonowymi. – Jeśli chcemy czuć się bardziej bezpiecznie, powinniśmy odpowiednio dobrać okucia okienne oraz pozostałe dodatki. Pomogą one znacznie zminimalizować wszelkie zagrożenia – wyjaśnia Paweł Buchman, Kierownik Działu Rozwoju Produktu DAKO.

Pomieszczenia, które znajdują się po południowej stronie, są bardzo mocno nasłonecznione, a przebywanie w nich podczas upałów może być mało komfortowe. – Z kolei pokoje zlokalizowane po północnej stronie, są mniej nasłonecznione. W efekcie trzeba je dogrzewać i doświetlać – mówi Paweł Buchman. Idealnym rozwiązaniem jest montaż szyby regulującej ilość światła wpadającego do wnętrza.

Zaciszna sypialnia w centrum miasta 

Sypialnia kojarzy się z błogim wypoczynkiem. W jej zaciszu powinniśmy porządnie się zrelaksować i nabrać sił na realizację kolejnych zadań oraz wyzwań. Warto więc zadbać o to, aby żadne hałasy nie zakłócały naszego spokoju. To niezmiernie istotne, jeśli mieszkamy w sercu dużego miasta. Elementem domu, który przepuszcza najwięcej hałasu, są okna. By skutecznie wyeliminować ten problem, powinniśmy zamontować szyby akustyczne, które zmniejszają ilość zgiełku ulicznego, który przedostaje się do wnętrza.  Dzięki temu znacząco wpływają na komfort wszystkich domowników. – Pomyślmy również o systemie wietrzenia szczelinowego. Umożliwia on ciche i oszczędne wietrzenie pomieszczeń. Wpływa to na wytworzenie właściwego mikroklimatu, a dzięki temu poprawia jakość snu – tłumaczy ekspert. Co ważne, okucia wyposażone w system wietrzenia szczelinowego zachowują podwyższoną klasę antywłamaniowości, nawet gdy są rozszczelnione. Dzięki temu pozwalają na bezpieczne wietrzenie na kondygnacjach parterowych.

Wybierając odpowiednie okno do sypialni zwróćmy także uwagę na rodzaj szyb. Najlepiej, by przepuszczały znacznie więcej światła. Ma to ogromne znaczenie przy ekspozycji północnej, która charakteryzuje się mniejszym doświetleniem.

Bezpieczny świat dziecka

Pokój dziecka powinien być wolny od wszelkich niebezpieczeństw. Jeśli został zlokalizowany na piętrze, zadbajmy o to, by odpowiednio zabezpieczyć okna. – DAKO posiada w swojej ofercie mnóstwo propozycji, wpływających na bezpieczeństwo najmłodszych. Jedną z nich jest okucie „Najpierw uchył” połączone z klamką z kluczykiem. W zakluczonym oknie działa jedynie funkcja uchylania skrzydła, więc dziecko nie może otworzyć go na oścież – potrzebny jest do tego kluczyk. Z kolei przed skaleczeniem w razie wybicia szyby może ochronić specjalny pakiet szybowy, który nie tłucze się na ostre kawałki   – tłumaczy Paweł Buchman.

Indywidualny Dobór Okien, jaki proponuje DAKO, to możliwość postawienia na najlepsze rozwiązania i zastosowania ich w poszczególnych pomieszczeniach. Idea ta zrodziła się ze świadomości, że każde wnętrze posiada swoją specyfikę. Dzięki wyborowi najlepszych opcji, pozytywnie wpłyniemy na komfort wszystkich domowników.

 DAKO