Dobry system komunikacji dachowej musi zapewniać maksymalne możliwe bezpieczeństwo podczas prowadzenia na dachu wszelkich niezbędnych prac remontowych, montażowych czy związanych z czyszczeniem połaci. W tym celu powinien być wykonany z wytrzymałych, wysokojakościowych materiałów, a także zaprojektowany w przemyślany sposób. Dokładnie takie są systemy komunikacji dachowej CREATON – w pełni komplementarne pod względem funkcjonalnym i estetycznym z pokryciami tej marki.

Z jakich elementów składa się system komunikacji dachowej CREATON?

Na system komunikacji dachowej składają się różne elementy, z których każdy ma inne przeznaczenie. Najczęściej stosowanymi akcesoriami są stopnie, ławy i drabinki kominiarskie. Można instalować je oddzielnie, jednak największe bezpieczeństwo zapewni odpowiednio zaplanowany system, dostosowany do specyfiki dachu. Rozmieszczenie poszczególnych elementów najlepiej skonsultować z ekipą dekarską. Szczegóły montażu systemu komunikacji uzależnione są m.in. od konstrukcji dachu (np. kąta jego nachylenia), ulokowania na nim innych akcesoriów i rodzaju wybranego pokrycia.

W systemie komunikacji dachowej CREATON bazę stanowią specjalne dachówki funkcyjne, wykonane z wytrzymałego duraluminium lub cementu (w zależności od rodzaju pokrycia). W obu przypadkach mają one identyczny kształt i kolor, jak dachówka podstawowa. Na nich montuje się kolejne elementy systemu.

W przypadku pokrycia ceramicznego do dyspozycji otrzymujemy stopnie kominiarskie, drabiny, ławy o różnej szerokości oraz pomosty. Co więcej, na funkcyjnej dachówce aluminiowej można zamocować również wspornik potrzebny do montażu systemów solarnych i fotowoltaicznych. Cementowe dachówki funkcyjne są natomiast wyposażone w uchwyt, służący osadzeniu stopnia kominiarskiego albo krótkiej lub długiej ławy. Do systemów komunikacji dachowej zalicza się także wyłazy dachowe, umożliwiające wygodne wyjście na dach z wnętrza budynku.

Jakie są główne zalety systemu komunikacji dachowej CREATON?

Komplementarność systemów CREATON przekłada się na ich szczelność. W przypadku tzw. rozwiązań uniwersalnych montaż związany jest z ingerencją w strukturę dachówki, co skutkować może na przykład jej pęknięciem, a w konsekwencji powodować przedostawanie się wody pod połać. Montaż akcesoriów CREATON odbywa się bez potrzeby przycinania pokrycia, dzięki czemu zachowana zostaje pełna ochrona dachu przed wilgocią. Co więcej, na tle konkurencyjnych rozwiązań wyróżniają się one zastosowaniem niezwykle wysokiej jakości materiałów – takich jak na przykład duraluminium, które posiada znacznie lepsze parametry niż łatwo rdzewiejąca stal.

Systemy CREATON można stosować na połaciach o nachyleniu w przedziale od 10 do około 60 stopni. We wchodzących w ich skład akcesoriach zastosowano specjalną, zabezpieczającą przed poślizgiem powierzchnię, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo. Dodatkowo, są one wyjątkowo szybkie i łatwe w montażu.
Osobną kwestią jest aspekt wizualny systemów komunikacji dachowej. Rozwiązania dostosowane pod względem estetycznym do wyglądu pokrycia – tak jak w przypadku produktów CREATON – spójnie prezentują się na dachu. Gwarantuje to elegancki oraz atrakcyjny wygląd połaci. W ofercie CREATON każdy z modeli dachówki ceramicznej posiada własne, dedykowane akcesoria komunikacji dachowej.

Należy pamiętać, że podstawowym zadaniem systemu komunikacji dachowej jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom poruszającym się po połaci, ale wybór właściwych rozwiązań będzie mieć przełożenie również na trwałość oraz estetykę całego dachu.

CREATON Polska
press box