Przykładem nowoczesnej architektury ingerującej w obszar o charakterze zabytkowym jest nowa siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka  w Krakowie. Budynek znajduje się na terenie dawnej Elektrowni Podgórze. W efekcie rewitalizacji elektrowni powstał interesujący pod względem architektonicznym, wielofunkcyjny obiekt kulturalny, który ożywił postindustrialną przestrzeń dzielnicy Starego Podgórza. W budynku wykorzystano grawitacyjny system oddymiania D+H Polska.

Cricoteka to wyraz architektonicznego hołdu złożonemu Tadeuszowi Kantorowi. Wygląd obiektu został zainspirowany charakterystycznym rysunkiem artysty, przedstawiającym człowieka niosącego na plecach stół. Poprzemysłową przestrzeń zaadoptowaną na działalność kulturalną, pozwalając na przygotowanie wydarzeń, które dotąd Cricoteka była zmuszona realizować poza dotychczasową siedzibą. W nowym obiekcie można znaleźć m.in. przestrzeń na  wystawy związane z twórczością Tadeusza Kantora, salę teatralną, salę edukacyjną, archiwum, bibliotekę wraz z czytelnią, magazyn, księgarnię czy kawiarnię.

Projekt Cricoteki autorstwa Biura Architektonicznego Wizja oraz nsMoonStudio był wielokrotnie nagradzany, m.in. w konkursie Życie w Architekturze w kategorii najlepszy budynek użyteczności publicznej 2013-2014. Obiekt otrzymał również nagrodę architektoniczną za najlepszy budynek 2014 r. od tygodnika Polityka.

System oddymiania D+H Polska, zamontowany w budynku Cricoteki w wypadku zagrożenia pożarem ma za zadanie automatyczne udrożnienie otworów oddymiających. Centrale RZN przetwarzają sygnały wysyłane przez urządzenia przeciwpożarowe, sterując napędami znajdującymi się w oknach i klapach oddymiających. Dzięki otworom oddymiającym w fasadach     i dachu obiektu, dym, trujące gazy i gorące powietrze mogą szybko wydostać się na zewnątrz, a  drogi ewakuacyjne pozostają wolne od dymu. System utrudnia rozprzestrzenianie się żywiołu, co w znacznym stopniu minimalizuje straty materialne i pozwala znacznie zwiększyć bezpieczeństwo osób będących w budynku. Elektryczne napędy D+H Polska przeznaczone są do systemów oddymiania grawitacyjnego oraz naturalnej wentylacji. Różnorodność konsol mocujących i dobór długości wysuwu do indywidualnych potrzeb i specyfiki obiektu,  a także szeroka gama kolorystyczna umożliwiają wykorzystanie ich niemal w każdej, nawet najbardziej wymagającej przestrzeni. Napędy wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie temperatury i niezawodne w eksploatacji. Co warte podkreślenia, firma D+H Polska jako jedyna na rynku oferuje swoim klientom możliwość polakierowania na dowolny kolor (również spoza palety RAL lub odwzorowujący dowolną strukturę powierzchni) elementów grawitacyjnego systemu oddymiania, takich jak: napęd okienny     i drzwiowy, czujka, obudowa centrali czy chwytak elektromagnetyczny. Pozwala to jeszcze lepiej dostosować się do najbardziej wymagających projektów architektonicznych. Rozwiązania D+H Polska znalazły uznanie rynku renowacyjnego i konserwatorskiego, w 2014 r. firma została uhonorowana  nagrodą Renowatora w kategorii wysoki stopień przydatności do prac renowacyjnych dla systemów oddymiania i zabezpieczeń stolarki okiennej.

D+H Polska (PRESS BOX)