Końcówka zimy to idealny czas, by zaplanować wiosenne odświeżenie domu. Najbardziej sensowna i ekonomicznie uzasadniona jest odnowa elewacji połączona z termomodernizacją.

Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku wpływa pozytywnie na komfort mieszkańców oraz domowy budżet, dzięki oszczędności pieniędzy potrzebnych na jego ogrzanie. Dodatkowo, po takim remoncie dom wygląda świeżo m.in. za sprawą nowych i kolorowych tynków na elewacji.

Ocieplenie domu to inwestycja na długie lata, dlatego wszystko z nią związane powinno być wcześniej dobrze przeanalizowane i odpowiednio zaplanowane. Najważniejsze trzy pytania na jakie musi odpowiedzieć sobie inwestor to – jaki materiał izolacyjny wybrać do ocieplenia ścian? Czy wybrać cały system od jednego producenta, czy łączyć produkty różnych firm ? I w końcu jaki kolor elewacji ma mieć wymarzony, odnowiony dom? 

Ciepła pierzynka w budownictwie jednorodzinnym
Styropian jest najbardziej popularnym materiałem używanym do ocieplania budynków od ponad pół wieku. To ekonomiczny, bezpieczny i bardzo skuteczny izolator m.in. dlatego, że w większości, bo prawie z 98% składa się z naturalnego składnika, jakim jest powietrze.
– Styropian w kropki, czyli popularny Dalmatyńczyk  zachowuje się podobnie jak puchowa pierzyna: jest stosunkowo lekki i bardzo ciepły – mówi Krzysztof Krzemień dyrektor techniczny Termo Organiki – Przykładowo styropianowa ściana o grubości 12 cm, chroni przed zimnem równie skutecznie, jak kilkudziesięciocentymetrowy betonowy mur. Styropian jest bardzo bezpiecznym materiałem izolacyjnym, nie pyli, a prace montażowe są lekkie i znacznie tańsze w porównaniu z innymi izolatorami.

Dzięki niedużej wadze styropianu, do jego mocowania zużywamy zdecydowanie mniej klejów niż w przypadku innych materiałów izolacyjnych charakteryzujących się nawet dziesięciokrotnie wyższym ciężarem. Kołki mocujące w przypadku standardowych płyt w zasadzie nie są wymagane.

System ociepleń od jednego producenta
Eksperci są zgodni, wybór kompletnego systemu ociepleń od markowego producenta wpływa na trwałość izolacji oraz jej jakość. Na szczęście coraz częściej świadomi inwestorzy stosują się do tych wytycznych, a dobór materiałów do termomodernizacji, którego kluczowym kryterium jest cena,  pozostawiają np. developerom.

– Zastosowanie systemu od jednego sprawdzonego producenta to najlepszy wybór. Na szczęście  osoby remontujące dom coraz częściej zaczynają stosować się do tej reguły. W kompletnym systemie wszystkie elementy wzajemnie się uzupełniają i doskonale do siebie pasują, tworząc skuteczną izolację cieplną ścian zewnętrznych – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki – U markowego producenta wszystkie styropiany, kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby znajdują się pod stałą kontrolą jakości na każdym etapie ich produkcji. Najlepsi producenci na swoje materiały mają rekomendacje Instytutu techniki Budowlanej.

Jaki kolor elewacji?
Kolor ścian zewnętrznych domu musi współgrać z kolorem dachu, bryłą budynku oraz otoczeniem. Jeśli nie chcemy korzystać z porad  profesjonalistów te trzy wskazówki powinny być naszym drogowskazem. Wygląd zewnętrzny domu powinien odzwierciedlać nasze upodobania estetyczne, warto mieć jednak na uwadze fakt, że to co dobrze prezentuje się w próbniku kolorów niekoniecznie musi komponować się z bryłą budynku. Wybrany przez nas kolor powinien pasować do otaczającej go architektury. Zachowanie harmonii nie oznacza wyboru identycznych kolorów, jakie mają domy sąsiadów. Wystarczy dobrać odpowiednią tonację barw, która stworzy przyjemną dla oczu kompozycję  oraz harmonijny ład przestrzenny. Oryginalny, wyrazisty kolor nie jest wykluczony, podkreśla styl właścicieli domu i eksponuje bryłę budynku. Pamiętajmy jednak o umiarze.

– Przyjmuje się, że w budynkach nowoczesnych najlepiej sprawdzają się kolory zimne tj. szary, grafit, czerń, biel i srebrny. W budynkach klasycznych najczęściej stosuje się kolory ciepłe, różnego rodzaju odcienie żółtego, beżowego, czerwieni oraz brązu – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki – W zasadzie zawsze bardzo dobrze wygląda klasyczny dom jednorodzinny z białą elewacją i czerwonym lub czarnym dachem.
Wybór koloru elewacji, tak samo jak materiału do ocieplenia, nie może być przypadkowy. O ile materiał izolacyjny wpływa na klimat pomieszczeń i oszczędności na ogrzewaniu, o tyle kolorystyka wpływa na ogólną ocenę estetyczną domu. Pamiętajmy, w obydwu przypadkach decyzje podejmujemy na lata.

Termo Organika