Kolorystyka i styl użytego materiału bez wątpienia mają ogromny wpływ na wygląd nawierzchni. Jednak tak, jak w przypadku eleganckiego stroju, ładna barwa i ciekawa faktura nie wystarczą. Ubranie powinno być jeszcze odpowiednio skrojone i dopasowane rozmiarowo do figury.

Nie inaczej jest w kwestii nawierzchni – wykorzystane do jej wykonania elementy muszą spełniać również parametry użytkowe dostosowane do danego miejsca. Jak dobrać rodzaj kostki brukowej do wykładanej powierzchni radzi Wojciech Średniawa, projektant firmy Polbruk.

Kostka na wymiar

To, na co najczęściej zwracamy uwagę przy wyborze materiału nawierzchniowego, to jego wygląd, który odpowiadać musi założeniom kompozycyjnym projektu naszego ogrodu. Jednak wybierając określony model, nie możemy kierować się jedynie względami estetycznymi. Musimy pamiętać, że jedną z podstawowych funkcji nawierzchni jest zapewnienie trwałego i stabilnego podłoża. Dlatego też pod uwagę należy wziąć częstotliwość eksploatowania danego obszaru oraz przewidywane obciążenie. Od tego czy powierzchnia będzie przeznaczona dla ruchu kołowego, czy też pieszego zależeć będzie przede wszystkim grubość poszczególnych elementów. Szczególnie niepożądane jest zastosowanie kostki zbyt cienkiej, gdyż intensywne użytkowanie może spowodować ubytki na jej powierzchni lub pęknie poszczególnych elementów. Zaleca się więc, by na ciągi komunikacyjne przeznaczone dla ruchu pieszego wybierać grubość od 4 do 6 cm z uwzględnieniem intensywności eksploatacji. Z kolei na podjazdy do garażu, parkingi i miejsca narażone na ruch aut najlepiej zastosować elementy o grubości od 6  do 8 cm. Kolejnym  wymiarem, na który należałoby zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej kostki brukowej jest wielkości  aranżowanej powierzchni oraz kształt i forma zaplanowanych traktów komunikacyjnych czy miejsc dodatkowych. Z reguły na większych obszarach lepiej sprawdzają się duże płyty, które nie tylko pozwalają przyspieszyć czas układania, ale również,  tak jak w przypadku tarasu czy patio, zapewniają stabilne podłoże pod różnego rodzaju meble lub donice. Natomiast na wąskich ścieżkach zastosowanie znajdą kostki o mniejszych rozmiarach – unikniemy w ten sposób kłopotliwego docinania i dużej ilości niepotrzebnych odpadów. Także ułożony materiał będzie lepiej się prezentował. Z kolei, jeśli projekt naszej nawierzchni zakłada dużą ilość krętych ścieżek, różnego rodzaju łuków i zakoli lub też wykonanie wymyślnego wzoru, do tego typu zadań najlepiej zastosować kostki o trapezowych kształtach, które ułatwiają tworzenie estetycznych kół i łuków. To co dobrze jest wziąć jeszcze pod uwagę, nie tylko ze względów wizualnych, ale i praktycznych, to faktura kostki, która może mieć wpływ na późniejszy komfort użytkowania nawierzchni. W miejscach zacienionych i narażonych na wilgoć czy zastoje wody wykorzystać można kostki o płukanej strukturze, która w naturalny sposób tworzy bezpieczną i antypoślizgową płaszczyznę. Natomiast gładkie elementy lub te o lekko profilowanej fakturze praktyczniejsze będą z kolei w miejscach, w których ustawiać będziemy stół czy krzesła. 

Na atrakcyjną nawierzchnię składa się wiele elementów wizualnych i użytkowych. Tylko ich spójne połączenie może dać oczekiwany rezultat i zachować odpowiedni wygląd ścieżek przez długie lata.

Polbruk S.A.