Łazienka, z której korzystają dzieci musi być miejscem bezpiecznym, ale czy może być zawsze czysta? Jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę dla dziecka podpowiadają rodzice: Karolina Ślusarczyk, redaktor portalu Dzieci są Ważne, Ula Michalak – redaktor naczelna portalu Interiors Design oraz Piotr Agata – Global Product Manager KOŁO, Grupa Geberit.
Specjalizacja – mama. W rodzinnej łazience Karoliny Ślusarczyk.
Mama 6-letniej Ali
Redaktor “Dzieci są Ważne”
www.dziecisawazne.pl
Urządzając domową łazienkę kierowaliśmy się trzema kwestiami: funkcjonalnością, bezpieczeństwem i rozwiązaniami, które sprawią, że łazienka będzie przyjazna dziecku. To trudne zadanie, bo jak sprytnie zaaranżować niewielką przestrzeń, w dodatku mając ograniczone pole działania? Przecież wanna, prysznic i WC mają swoje stałe miejsce. W łazience jest też pralka… I miejsca na gadżety, które ułatwiają i umilają rodzinny czas w łazience pozostało niewiele.
Nasz pomysł na łazienkę jest taki: dość oczywisty podnóżek, który umożliwia dziecku sięgnięcie do umywalki, regał po jednej stronie umywalki, z którego dziecko może zdjąć swoją szczotkę, pastę do zębów, ale też zabawki do kąpieli czy swoje przybory toaletowe i duże, wspólne lustro po drugiej stronie, w którym nasze dziecko może się swobodnie przeglądać myjąc zęby czy owijając się w ręcznik po kąpieli. Mamy też lustro nad umywalką i ono jest wykorzystywane głównie przez nas, rodziców.
Zastosowaliśmy zasadę, by wszystko mieć na wyciągnięcie ręki. Nie stosujemy detergentów, a szkodliwą chemię całkowicie zastąpiły domowe środki czystości (na bazie octu, sody, wody, cytryny). Nasze dziecko ma także niżej zawieszony ręcznik do wycierania rąk. Z praktycznych gadżetów zastosowaliśmy podest toaletowy, antypoślizgowe nakładki do brodzika, zaślepki na kontakty przy podłodze. W naszej łazience panuje uporządkowany minimalizm, nad którym czuwa cała rodzina.
Specjalizacja – piękne i funkcjonalne wnętrza. Łazienka dla eko-malucha według Uli Michalak
Ula Michalak
Mama 5-letniej Mai i 3,5-letniego Alka
Redaktor Naczelna “Interiors Design”
www.interiorsdesignblog.com
Łazienka, tak jak reszta domu, powinna być komfortowa, bezpieczna i przyjazna, każdemu mieszkańcowi. Musi spełniać oczekiwania i wymagania Pani i Pana domu, dla których często jest głównym miejscem, relaksu i odpoczynku. Dla młodszych gospodarzy łazienka powinna być zarówno bezpiecznym miejscem zabaw w kąpieli jak i przyjaznym i zachęcającym do wykonywania codziennych obowiązkowych czynności. Projektując łazienkę, z której korzystają również dzieci, zwróćmy uwagę na elementy, które pomogą naszym podopiecznym korzystanie z niej w wygodny ale i bezpieczny sposób. Mam na myśli zarówno zatyczki do kontaktów, baterie z termostatem, wolnoopadające deski klozetowe, jak i, a może przede wszystkim szafki niedostępne dla dzieci, gdzie schowamy wszelkie detergenty czy chemikalia. Tak, uważam za konieczne używanie takich środków dla zapewnienia higieny w łazience czy toalecie. Staram się dbać o środowisko ale nie jestem utopistką. Dlatego nie zapewniam, że piorę jedynie w orzechach, choć zdarza mi się. Często fugi myję octem z sodą oczyszczoną, ale na osad z kamienia nie znalazłam eco-środka, równie skutecznego jak detergenty dostępne na rynku.
Ekologii i tym samym ekonomii w łazience uczę też dzieci. Gdy myją zęby czy mydlą rączki, proszę aby pamiętały, że wtedy woda nie musi się lać z baterii. To proste czynności, które przede wszystkim budują świadomość i uczą dzieci dobrych nawyków.
Na szczęście najnowsze technologie, nowoczesne rozwiązania bardzo ułatwiają stworzenie łazienki dostosowanej zarówno do potrzeb dzieci jak i dorosłych, ekologicznej i nowoczesnej.
Rozwiązania, typu bezkołnierzowa miska – np. Rimfree marki Koło, czy baterie z rożnymi systemami ograniczającymi zużycia wody są na wyciagnięcie ręki i teraz wystarczy już tylko chcieć.
Łazienka dla najmłodszych – bezpieczna i higieniczna
Piotr Agata – Global Product Manager – Showers, KOŁO, Grupa Geberit
Ojciec 4-letniego Krzysia i 5-miesięcznego Aleksandra
www.kolo.com.pl
Jako tata dwóch chłopców mam niewiele czasu na sprzątanie. Dlatego stawiam na funkcjonalne rozwiązania które dbają o nasze bezpieczeństwo i ułatwiają utrzymanie czystości w łazience.
Kabiny prysznicowe KOŁO wykonane są z mocnego, hartowanego szkła. Niestety „hartowane” nie oznacza „kuloodporne”, o czym najlepiej potrafią przypomnieć właśnie dzieci. Typowe szkło hartowane w przypadku zbicia rozpada się na drobne kawałki. Dlatego z myślą o bezpieczeństwie dużych i małych użytkowników stworzyliśmy kabinę ULTRA, pokrytą specjalną folią ScreenGuard podobną do powłoki, stosowanej w szybach samochodowych. Dzięki ScreenGuard w przypadku uszkodzenia ścianki szkło nie pokruszy się, chroniąc dzieci przed skaleczeniem.
Ograniczyliśmy do minimum miejsca, w których zwykle gromadzi się brud i osad, wyposażając kabinę w zamknięte profile, które wystarczy dosłownie przetrzeć ściereczką. W utrzymaniu czystości pomaga również powłoka Reflex, dzięki której zanieczyszczenia i łatwiej spływają ze ścian kabiny, pozostawiając ją czystą znacznie dłużej.
Mimo że w obecnych trendach aranżacji łazienek dominują płaskie brodziki lub zabudowa strefy prysznica płytkami, świadomie wybieram do domu funkcjonalny, głęboki brodzik Koło. Jest bardzo pojemny, dlatego z powodzeniem zastępuje wannę dla mojego syna. Dla mnie prysznic to oszczędność wody i cennego miejsca w łazience.
KOŁO jest wiodącym Polskim producentem wysokiej jakości ceramiki sanitarnej. Innowacyjna marka z ponad 50-letnią historią cieszy się doskonałą reputacją w świecie projektowania łazienek. KOŁO jest częścią globalnej spółki Geberit, europejskiego lidera w segmencie produktów sanitarnych. Geberit prowadzi działania jako zintegrowana grupa, a jej oferta stanowi niepowtarzalną wartość dodaną w zakresie technologii sanitarnej i ceramiki łazienkowej. Siedziba grupy znajduje się w Szwajcarii. Z liczbą pracowników przekraczającą 12.000 w ponad 40 krajach, Geberit generuje sprzedaż netto na poziomie 2.9 miliarda CHF. Udziały Geberit notowane są na giełdzie SIX Swiss Exchange.
www.kolo.com.pl